Czy w Głogowie będzie ośrodek egzaminacyjny?

0
405
2013-11-06-osrodek-egzaminacyjny@Glogow-01-

Jutro ważny dzień dla wszystkich, którzy czekają na utworzenie w Głogowie zamiejscowego ośrodka egzaminacyjnego, gdzie mieszkańcy powiatu głogowskiego mogliby zdawać egzamin na prawo jazdy. Na jutrzejszej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni będą podejmować uchwałę, w której wskazane zostały trzy miasta, w tym Głogów, gdzie mógłby być przeprowadzany państwowy egzamin w zakresie prawa jazdy.

Na jutrzejszej sesji radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, decydować będą o wskazaniu miast innych niż wojewódzkie i na prawach powiatu oraz miast, w których do 1998 roku funkcjonował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, w których może być przeprowadzany egzamin państwowy w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B. W projekcie Uchwały wskazane zostały trzy takie miasta: Bolesławiec, Świdnica i Głogów.

“Jeśli projekt uchwały zostanie przyjęty przez radnych, oznaczać to będzie „zielone światło” dla dyrektorów WORD-ów, przy pracach mających na celu tworzenie filii ośrodków egzaminacyjnych we wskazanych miastach. Będzie to kolejny krok w drodze do utworzenia ośrodka egzaminacyjnego na terenie Ziemi Głogowskiej o co zabiegają od dłuższego czasu Poseł Ewa Drozd i władze naszego samorządu”– mówi Bartek Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Rada Powiatu popiera utworzenie takiego ośrodka w Głogowie. O jego utworzenie od wielu lat walczy także posłanka Ewa Drozd –  “Rozmawiałam z marszałkiem województwa dolnośląskiego z Rafałem Jurkowlańcem i powiedział, że taki ośrodek w Głogowie powstanie” – informuje Ewa Drozd. Posłanka dodaje, że największym problemem jest brak porozumienia między Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego a samorządami w sprawie miejsca, gdzie miałby powstać zamiejscowy ośrodek egzaminacyjny.

W kwietniu bieżącego roku uchwalono nowelizację ustawy, która umożliwia organizację ośrodków egzaminacyjnych w miastach prezydenckich takich jak Głogów. Dzięki temu 40 nowych miast zyskało możliwość ubiegania się o stworzenie ośrodków egzaminacyjnych. Nowa ustawa mówi o tym, że ośrodki egzaminacyjne mogą utworzyć wszystkie miasta prezydenckie, a nie tak jak dotychczas, tylko te posiadające prawa powiatu. Obecnie mieszkańcy Głogowa egzamin na prawo jazdy muszą zdawać w sąsiadujących miastach, najczęściej wybierając Legnicę, Zieloną Górę oraz Leszno.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.