W Gimnazjum nr 1 podsumowali zwycięski projekt

0
545
2013-11-06 -podsumowanie-projektu@Gimnazjum-nr1@Glogow-fot.D.Jeczmionka-03-

W Gimnazjum nr 1 odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego projektu “Takie jest moje marzenie: zmienię świat wokół siebie”. Projekt został uznany za najlepszy, w konkursie organizowanym przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak oraz Ambasadę USA. Nagrodą było wsparcie finansowe na działania realizowane w ramach projektu. Zorganizowano 2 konkursy plastyczne, pantomimę oraz debatę oksfordzką. Ostatnią częścią programu będzie wyjazd uczniów do Berlina, gdzie złożą hołd pomordowanym przez hitlerowców Romom.

Gimnazjum nr 1 w Głogowie zostało laureatem młodzieżowego konkursu edukacyjnego, zorganizowanego przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak oraz Ambasadę Amerykańską. Hasłem konkursu były słowa „Takie jest moje marzenie: zmienię świat wokół siebie”. W tym roku mija w 50 rocznica wygłoszenia przez Martina Luthera Kinga słynnego przemówienia „I have a dream…” . Było to jedno z najważniejszych i najbardziej inspirujących przemówień XX wieku. U stóp pomnika Abrahama Lincolna w Waszyngtonie w 1963 roku Martin Luter King mówił o równości, swobodach obywatelskich i prawach człowieka.

Wczoraj, w uroczystym podsumowaniu projektu uczestniczyli  m.in. Prezydent Jan Zubowski, Posłanka Ewa Drozd oraz Bartek Adamczak, który reprezentował Głogowskiego Starostę.

“Nasza szkoła przystąpiła do projektu w kwietniu tego roku. Wspólnie z uczniami napisaliśmy scenariusz do tego konkursu” –  mówi Jolanta Peciak, nauczycielka z Gimnazjum nr 1. Projekt okazał się najlepszy pokonując kilkadziesiąt szkół z całej Polski. Nagrodą było wsparcie finansowe projektu, dzięki któremu zrealizowane były dwa konkursy plastyczne, przygotowana została pantomima zatytułowana “Bajka o ćwierć-landzie” oraz debata oksfordzka.

Ostatnią częścią projektu będzie wyjazd, w listopadzie, do Berlina, gdzie znajduje się pomnik pomordowanych Romów w czasie II wojny światowej – “Tam spotkamy się z przedstawicielami miejscowej społeczności romskiej, którzy opowiedzą nam o losach Romów w Niemczech, podczas wojny i wspólnie upamiętnimy pomordowanych przez hitlerowców Romów” – mówi Jolanta Peciak. Wybrany przez szkołę pomnik Romów nie jest przypadkowy – “Nasze gimnazjum leży w takiej części miasta, do którego uczęszczają uczniowie romscy, w tej chwili kilkunastu uczniów uczy się w naszej szkole. Staramy się ich zintegrować, chcemy aby brali udział we wszystkich podejmowanych przez nas działaniach” – wyjaśnia Pani Jolanta. Uczniowie romscy brali udział także w nagrodzonym projekcie ‘Takie jest moje marzenie….”

Nie jest to pierwszy sukces głogowskich gimnazjalistów. W połowie listopada uczniowie pierwszego gimnazjum pojadą do Warszawy odebrać wyróżnienie za projekt, który był realizowany w roku ubiegłym “Głogów-miasto wielu kultur”. Został on doceniony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zajął II miejsce.

2013-11-06 -podsumowanie-projektu@Gimnazjum-nr1@Glogow-fot.D.Jeczmionka-02-

2013-11-06 -podsumowanie-projektu@Gimnazjum-nr1@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.