Głogowskie obchody rocznicy pogromu Żydów

0
674
2013-10-30-glogowskie-obchody-75-rocznicy-nocy-krysztalowej@Glogow-01-

7 listopada obchodzona będzie 75 rocznica Nocy Kryształowej. W Głogowie tego dnia odbędą się uroczystości upamiętniające dzień pogromu Żydów przez hitlerowców . Odbędzie się m.in. konferencja zatytułowana “Pamięć, historia, współczesność – o losach głogowskich Żydów” oraz wernisaż wystawy prezentującej historię Żydów w Głogowie.

7 listopada w Głogowie obchodzona będzie 75 rocznica Nocy Kryształowej. Z tej okazji w Miejskim Ratuszu organizowana jest konferencja zatytułowana “Pamięć, historia, współczesność”. Następnie ceremonia upamiętniająca Noc Kryształową odbędzie się przy synagodze.

O godz. 16.30 w Muzeum Archeologiczno – Historycznym odbędzie się wernisaż wystawy: „Głogowscy Żydzi – z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX w. Wystawa będzie prezentowała historię Żydów zamieszkujących Głogów, przede wszystkim przez pryzmat ich kultury i wpływu na losy naszego miasta. “Niewątpliwą atrakcją tej ekspozycji będą zabytki związane ze społecznością żydowską Głogowa i Śląska. Wypożyczone zostały m.in. z muzeów w Chrzanowie, Gliwicach, Jaworze czy Legnicy. Ponadto zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów prywatnych” – mówi Ewelina Wyrwas z głogowskiego muzeum.

Dopełnieniem wystawy będzie prezentacja przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie, którzy od kilku lat kultywują pamięć o głogowskich Żydach, jak również współpracują ze szkołami z Izraela.

Ostatnim wydarzeniem, wpisanym w obchody tego dnia, będzie koncert Bente Kahan w Miejskim Ośrodku Kultury – “Bente Kahan to urodzona w Norwegii żydowska aktorka, muzyczka, reżyserka i dramatopisarka, która opowie swoją historię, poczynając od XIII wiecznej Hiszpanii, gdyż sięgają tam korzenie jej drzewa genealogicznego” – mówi Agnieszka Lewandowska z Miejskiego Ośrodka Kultury. Artystka śpiewa w żydowskich językach:  jidysz, ladino i i hebrajskim, a także w językach narodów, wśród których żyła jej rodzina. Piosenkarka śpiewa żydowskie pieśni, w których słychać wpływ europejskiego folkloru i tradycji.

MIEJSKIE OBCHODY 7 LISTOPADA 2013:

10:00 Okolicznościowa konferencja “Pamięć, historia, współczesność – o losach głogowskich Żydów” oraz promocja publikacji (Ratusz, Sala Rajców)

13:30 Ceremonia przy pomniku – Synagodze

14:30 Przerwa obiadowa

15:00 – 16:15 Spacer po Głogowie. Zwiedzanie Starego Miasta.

16:30 Otwarcie wystawy “Z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX wieku” (Muzeum Archeologiczno-Historyczne)

18:00 Koncert Bente Kahan (Miejski Ośrodek Kultury)

Organizatorami wydarzenia jest Gmina Miejska Głogów, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.