Śladami tradycji niepodległościowych. Wycieczka z TZG

0
589
2013-11-01-palac-Chalpowskich@Turwia-fot.zespol-parkow-krajobrazowych-wojewodztwa-wielkopolskiego-01-

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprasza wszystkich na wycieczkę “Przed świętem Niepodległości – śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”. Uczestnicy wycieczki zwiedzą, m.in. Stare Miasto Kościana, odwiedzą Izbę Pamięci Chłapowskich, gdzie przebywał Adam Mickiewicz oraz zobaczą unikatowy Park Krajobrazowy w Turwi. Wycieczka odbędzie się 9 listopada.

Zbliża się święto 11 listopada, z tej okazji organizowanych jest wiele inicjatyw związanych z obchodami tego dnia. Jedną z nich jest zaproszenie na wycieczkę pod nazwą “Przed świętem Niepodległości – śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”. Wycieczka organizowana jest 9 listopada,  przez członków głogowskiego stowarzyszenia Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Dla uczestników przewidziany jest bogaty program wycieczki. W planie jest wizyta w  Kościanie, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z początków XII wieku. Głównym celem w Kościanie będzie zwiedzanie Starego Miasta.

Kolejnym punktem wycieczki będzie wizyta w Opactwie Benedyktynów, które w 2009 r. rozporządzeniem Prezydenta RP zostało uznane za pomnik historii. Obszar pomnika historii “Lubin – zespół opactwa benedyktynów” obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń opactwa z kościołem klasztornym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z towarzyszącymi mu budynkami klasztornymi oraz parkiem, ogrodem, dwoma folwarkami, szkołą parafialną, kościołem pod wezwaniem św. Leonarda, cmentarzem, pastorówką, placem targowym oraz zabytkową figurą św. Jana Nepomucena.

Z pewnością dużą atrakcją będzie odwiedzenie pałacu i Parku Krajobrazowego w Turwi. Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego utworzono w 1992 r. na powierzchni 172,0 km2. Położony między Kościanem i Śremem, ma chronić krajobraz rolniczy, ukształtowany w XIX w. który jest główna atrakcją tego parku. Jest to unikatowy w skali kraju, krajobraz rolniczy z zachowanym systemem zadrzewień śródpolnych. Przeważającą część Parku, którego lesistość nie przekracza 15%, zajmują grunty orne, na których w latach dwudziestych XIX w. Dezydery Chłapowski zapoczątkował w swych rodzinnych dobrach nowoczesną gospodarkę rolną. Na terenie Parku stwierdzono występowanie ponad 800 gatunków roślin naczyniowych. Są to przede wszystkim gatunki związane z uprawami rolnymi, łąkami lub zbiornikami wodnymi.

Uczestnicy wycieczki odwiedzą także Izbę Pamięci Chłapowskich w Kopaszewie. W pałacu, który był własnością rodziny Chłapowskich, w 1831 roku kilkakrotnie przebywał Adam Mickiewicz. Obecnie w salonie, w którym znajdują się dwa piece z 1801 roku, urządzona została Izba Pamięci Adama Mickiewicza. Znajdują się tu także meble pochodzące z czasów poety. Legenda głosi, że w Kopaszewie powstawały fragmenty Pana Tadeusza.

Ostatnim punktem wycieczki będzie Pałac w Racocie, który został prawdopodobnie zaprojektowany przez Dominika Merliniego – głównego architekta warszawskich Łazienek. Wzniesiono go w ostatnich latach I Rzeczypospolitej dla wojewody poznańskiego księcia Antoniego Barnaby Jabłonowskiego. W II Rzeczypospolitej pałac był oficjalną rezydencją prezydenta RP. W 1928 r. założono tutaj państwową stadninę koni.

Koszt wycieczki to 50 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 76 852 61 72 lub 509 072 531.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.