Dom Samopomocy w Głogowie świętował swój jubileusz

0
548
2013-10-30-15-lecie-powiatowego-domu-samopomocy@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy obchodzi w tym roku 15 lecie swojego powstania. Z tej okazji w Domu Cichych Pracowników Krzyża zorganizowana została uroczystość, w której uczestniczyli zaproszeni goście, pracownicy i podopieczni Domu. Wśród zaproszonych gości byli posłowie na sejm Wojciech Zubowski i Ewa Drozd, przedstawiciele Powiatu Głogowskiego na czele z członkami Zarządu oraz dyrektorzy placówek i instytucji działających na terenie powiatu. Uroczystości były okazją do złożenia serdecznych życzeń wszystkim podopiecznym PŚDS i jej pracownikom.

“Myślę, że 15 lat to taki czas kiedy możemy powiedzieć, że cel dla którego placówka została powołana został osiągnięty. Najważniejsze jest to, że osoby z trudnościami natury psychicznej i niepełnosprawnością fizyczna maja takie miejsce na stałe wpisane w mapę głogowskiego powiatu” – mówi dyrektor Domu Samopomocy Jolanta Kaczmarek.

Ośrodek posiada bardzo szeroką ofertę dla swoich podpieczonych. W Domu prowadzone są rożnego rodzaju zajęcia artystyczne, terapie, zajęcia rehabilitacyjno – sportowe oraz placówka zapewnia niezbędna opiekę psychologiczną i socjalną.

Są kolejne zadania i plany na następne lata. W przyszłym roku Dyrektor placówki planuje zwiększenie liczby miejsc ośrodku dla osób z obszarów wiejskich- “Cały czas myślimy jak nasz  ośrodek udostępnić dla osób z obszarów wiejskich. Chcemy wystąpić o zwiększenie miejsc, mamy przychylność zarządu powiatu” – Jolanta Kaczmarek. Wiosną przyszłego roku planowane jest złożenie wniosku do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, o pozyskanie środków finansowych na ten cel.

“Myślę też o nowych formach w naszej placówce, ale najpierw potrzebne są badania i rozpoznanie potrzeb naszych mieszkańców. Myślę że niedługo zbudujemy nowe programy terapeutyczne w miarę indywidualnych potrzeb” – dodaje Pani Joanna.

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Głogowie działalność rozpoczął w lutym 1998r. Przez 11 lat funkcjonował
przy ul. Andromedy 23, a od czerwca 2009r. działalność ośrodka prowadzona jest w nowej siedzibie przy ul. Neptuna 33.

Początkowo działał w strukturach Domu Pomocy Społecznej w Głogowie – jako jego filia. Od 1 stycznia 2012 roku stanowi samodzielną jednostkę samorządową. Dom przeznaczony jest dla 50 osób dorosłych, cierpiących na zaburzenia natury psychicznej i niepełnosprawność intelektualną.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.