(Nie)sprawiedliwe Janosikowe

0
674
Arch.-2013-09-20-powiat-glogowski-zaplaci-6mln-janosiokowego-01

Prawie 6 mln janosikowego będzie musiał w tym roku zapłacić Powiat Głogowski i jest to o 100% więcej niż w zeszłym roku. Podatek ten zapłaci także Gmina Miejska w kwocie 350 tyś. zł.  “Za te pieniądze, które musimy oddać moglibyśmy dużo więcej zrobić. Tak naprawdę, dzięki inwestycjom, moglibyśmy je pomnożyć i wykonać kolejne zadania w powiecie” – mówi Rafael Rokaszewicz.

Janosikowe to wpłata do budżetu państwa dokonywana na podstawie ustawy z dnia 13 listopada 2003 r., o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie. Zasila ona rezerwę celową budżetu państwa, z której finansowana jest subwencja ogólna. Wysokość wpłaty jest obliczana na podstawie dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego sprzed dwóch lat w stosunku do bieżącego roku budżetowego.

W Głogowie ten dochód został przekroczony o ok. 125% w związku z czym  samorząd powiatowy musi zapłacić w tym roku ogromną sumę  6 mln janosikowego.

Tak duża kwota zaskoczyła władze powiatu – “To nie przekłada nam się w innych zwiększonych udziałach podatkowych jak chociażby w podatkach od osób fizycznych i prawnych. 100% wzrosło nam janosikowe, ale już subwencje nie wzrosły nam aż tak bardzo, co oznacza mniej pieniędzy na zadania, nowe inwestycje i sprawy bieżące w przyszłym roku” – mówi Starosta Rafael Rokaszewicz.

Budżety powiatów zasilane są głównie z subwencji i dotacji pochodzących od państwa. Jak wyjaśnia Starosta Rafael Rokaszewicz powiat generuje mało dochodów własnych, za to ma wiele ośrodków, instytucji które musi utrzymywać – “Jeśli z tych pieniędzy, które otrzymujemy od Państwa coraz więcej nam zabierają to jest to dla nas problem. Za te pieniądze, które musimy oddać moglibyśmy dużo więcej zrobić. Tak naprawdę, dzięki inwestycjom, moglibyśmy je pomnożyć i wykonać kolejne zadania w powiecie” – dodaje Starosta.

Samorządy, które muszą zapłacić podatek janosikowy często go nie płacą albo płacą w mniejszym procencie. Korporacje samorządowe, m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich walczą ze stroną rządową w celu zmiany ustawy. Ministerstwo zapowiedziało, że najpóźniej za dwa lata przepisy zostaną radykalnie zmodyfikowana. W zeszłym roku także Rada Powiatu Głogowskiego przystąpiła do porozumienia “Stop Janosikowemu”.

Janosikowe zapłaci także w tym roku Gmina Miejska. Miasto będzie musiało oddać prawie 350 tyś. zł i jest to drugi raz kiedy płacony będzie ten podatek. Wcześniej w 2010 r. wyniósł on blisko 14 tyś. zł.

Przypomnijmy, że rekordzistą w naszym regionie, jeśli chodzi o kwotę jaką samorząd będzie musiał oddać do budżetu państwa, jest gmina Polkowice, która w tym roku zapłaci prawie 30 mln zł janosikowego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.