Firma Sitech będzie przyuczać głogowskich uczniów

0
333
2013-10-28-podpisanie-listu-intencyjnego-z-firma-Sitech@Starostwo-Poiwtowe@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

List intencyjny podpisany wczoraj przez Powiat Głogowski i Firmą Sitech to kolejny krok w zakresie współpracy szkolnictwa zawodowego z lokalnymi przedsiębiorcami. Porozumienie zakłada, m.in. organizowanie praktyk i staży dla uczniów szkół zawodowych, a także dostosowywanie kierunków kształcenia w głogowskich szkołach do potrzeb rynku pracy.

Wczoraj doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Powiatem Głogowskim a firmą Sitech. List jest kontynuacją istniejącej już współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego. Podpisane porozumienie ma umożliwić przede wszystkim, uczniom szkół, odbycie staży i praktyk. Firma Sitech będzie miała także wpływ na tworzenie nowych zawodów i specjalności w oparciu o aktualne i przyszłe potrzeby przemysłu motoryzacyjnego,

Rafael Rokaszewicz podkreślił, że współpraca jest po części odpowiedzią na zarzuty, iż obecnie szkoły kształcą teoretyków, a nie praktyków –“My ze swojej strony deklarujemy otwieranie takich kierunków kształcenia, aby współpracować z zakładami produkcyjnymi, wymagającymi osób wykształconych i przygotowanych do przyszłej pracy. Przywracamy coś co kiedyś zostało zaprzepaszczone, czyli współpracę szkolnictwa zawodowego z przedsiębiorcami, bo tylko w ten sposób można odpowiednio przygotować ucznia do kariery zawodowej” – mówił na spotkaniu Starosta Rafael Rokaszewicz. Podobne porozumienie Powiat ma podpisane z firmą KHGM, z którą współpracuje w zakresie organizacji staży i praktyk dla uczniów z klasy górniczej i hutniczej działających w Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego.

Szkołą, która już współpracuje z firmą Sitech jest Zespół Szkół Politechnicznych. Obecny na spotkaniu dyrektor ZSP, Paweł Korzeń, potwierdził, że doświadczenie pokazuje, iż wielu absolwentów szkoły, którzy odbyli praktyki w Sitechu dostało propozycję pracy. “Zainteresowanie praktykami wśród uczniów jest ogromne. Głównie wśród mechaników, elektryków i mechatroników” – mówił Paweł Korzeń. Firma Sitech ma pomóc ZSP wprowadzić globalny system kształcenia w zawodzie mechatronika. Podobny system obowiązuje w Niemczech.

Marcin Czyczerski dyrektor zarządzający ds. ekonomicznych mówił o Nowoczesnym Centrum Kompetencji, w którym firma zamierza przyuczać do zawodu praktykantów i stażystów, a także nauczycieli z nowoczesnych metod wytwarzania systemu produkcji.

Jak zapewniał Marcin Czyczerski większość osób obywających staże zostaje później pracownikami firmy. W ubiegłym roku ponad 80% absolwentów, którzy odbywali staż finansowany z Funduszu Pracy otrzymało zatrudnienie w firmie Sitech.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.