Przyszli pedagodzy uporządkowali groby

0
484
2013-10-22-studenci-PWSZ@Glogow-uprzadkowali-groby-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Wczoraj, 22 października studenci I roku pedagogiki, przeprowadzili akcję sprzątania zapomnianych i zaniedbanych grobów osób nieznanych z nazwiska. Studenci uporządkowali groby na cmentarzu, przy ul. Legnickiej. Opieka nad grobami NN to nowa inicjatywa Instytutu Humanistycznego głogowskiej PWSZ. Tydzień temu, 15 października, uporządkowali groby na cmentarzach w Brzostowie i Krzepowie.

Za parę dni obchodzony będzie dzień Wszystkich Świętych, kiedy to wiele osób odwiedzi groby swoich bliskich. Już teraz ludzie sprzątają i porządkują groby, aby 1 listopada ozdobić je kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. Niestety na każdym cmentarzu są zaniedbane groby nieznanych z nazwiska, groby żołnierzy oraz takie, o których nikt już nie pamięta.

Studenci I roku pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, podjęli się sprzątania zaniedbanych grobów. Akcja obyła się z inicjatywy dr Sławomiry Lisewskiej, dyrektora Instytutu Humanistycznego oraz mgr Aleksandry Matusiak. “Ci, którzy zostali pozbawieni tożsamości często, nie z własnej winy, nie zawsze mają ludzi, którzy o nich pamiętają, a studenci pedagogiki podjęli tę inicjatywę. Akcja też pokazuje, że studenci bardzo słusznie wybrali kierunek, gdyż są wrażliwi na krzywdę innych” – mówi dr Sławomira Lisewska.

Oksana Kucharewicz – Klass, studentka pedagogiki już od kilku lat sprząta co roku zaniedbane i opuszczone groby – ” Pochodzę z Litwy, jestem w Polsce sama, gdyż cała moja rodzina została na Litwie, więc zawsze w Dzień Zmarłych przychodzę na groby nieznanych i zapalam znicz. Poza tym wybrałam pedagogikę, po to, żeby pomagać ludziom”.

Akcja prowadzona przez studentów spotkała się z zainteresowaniem i odzewem ze strony innych osób odwiedzających groby – “Kiedy sprzątaliśmy na Brzostowie jeden z panów, widząc akcję studentów powiedział, że też chce się włączyć i przyniósł nam całe opakowanie zniczy” – mówi Aleksandra Matusiak.

W tym roku porządkowanie grobów odbywa się po raz pierwszy, ale już na wiosnę planowane jest kolejne sprzątanie. Dr Lisewska ma nadzieję, że akcja zostanie włączona w cykliczną działalność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – ” Nie chcemy, żeby była to jednorazowa inicjatywa, chcielibyśmy również po zimie powtórzyć akcję  i mamy nadzieję, że w przyszłym roku włączy się jeszcze więcej studentów”.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.