Długo oczekiwana Laguna od dziś w Głogowie

0
475
2013-10-21 - statek-wycieczkowy-Laguna@Glogow-(fot.facebook-Urzedu-Miasta)-01-

Dzisiaj przypłynie do Głogowa długo oczekiwana Laguna. Drugi obok Zefira statek wycieczkowy, który pływa po Odrze. Na razie przez trzy dni będą odbywać się rejsy na statku Laguna. W dalszej perspektywie mieszkańcy Głogowa będą mogli korzystać z niego regularnie.

22 października do Głogowa przypłynie długo oczekiwana Laguna. Przypomnijmy, że 14 października w porcie katedralnym zawitał Zefir. Przez dwa dni statek turystyczny był dostępny dla wszystkich mieszkańców Głogowa. Ostatecznie, już na stałe Zefir ma dotrzeć do Krosna Odrzańskiego, gdzie  przeczeka zimę. Zefir będzie pływał też do Niemiec.

Tymczasem dzisiaj przypłynie do nas Laguna, statek, z którego regularnie będą mogli korzystać mieszkańcy Głogowa. Laguna to  25- metrowy wycieczkowiec, który ma dwa pokłady, gdzie zmieści się 92 pasażerów.  Przypomnijmy, że matką chrzestną Zefira została Elżbieta Marszałek, organizatorka Flisu Odrzańskiego. Z kolei Lagunę ochrzciła Beata Kulczycka, szefowa wydziału integracji europejskiej urzędu miejskiego, jedna z głównych dowódców projektu „Odra dla Turystów 2014”.

Rejsy na Statku Laguna odbywać się będą w Głogowie w dniach 22, 23, 24 października, w godzinach 12.00, 14.00 i 16.00. Cena biletu na godzinny rejs to 16 zł, ulgowy 13 zł, dla grup zorganizowanych 12 zł za os. Bilety można rezerwować w Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się w Ratuszu, pod numerem tel. 76 7265 451.

Budowa dwóch bliźniaczych wycieczkowców kosztowała 7,7 mln zł. Oba statki mają po 25 m długości i pomieszczą 92 osoby na dolnym (zadaszonym) i górnym (otwartym) pokładzie. Będą pływać z prędkością do 18 km/h. Mają niewielkie zanurzenie – 70 cm. To jedno z ważnych wymagań, bo w lecie Odra z reguły jest płytka. Statki o większym zanurzeniu w szczycie sezonu mogłyby spędzać więcej czasu w portach niż na wodzie.

Budowa statków to ostatni etap projektu “Odra dla turystów 2014”. Realizuje go Nowa Sól, ale także Sulechów i Bytom Odrzański. W ramach projektu zrewitalizowano już porty na Odrze w Nowej Soli, Cigacicach i Bytomiu Odrzańskim. Zostały one przystosowane do obsługi żeglugi śródlądowej i transgranicznego ruchu turystycznego.

Operatorem statków będzie stowarzyszenie Odra dla Turystów 2014, utworzone przez samorządy. Organizacja opracowała program rejsów wycieczkowych, będzie też płacić za eksploatację statków. Portami macierzystymi jednostek będzie Nowa Sól i Krosno Odrzańskie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.