Głogów: Mieszkańcy Kopernika rozmawiali o problemach.

0
261

Fotorelacja

Zbyt głośna młodzież spożywająca alkohol w miejscach publicznych i problemy dotyczące parkowania – to główne zagadnienia, które zdominowały wczorajszą debatę społeczną. Debata pod nazwą “Bezpieczeństwo – wspólna sprawa” zorganizowana została przez głogowską policję. Skierowana była do 22 tysięcznej społeczności Kopernika. Wzięło w niej udział zaledwie kilkanaście osób.

W głogowskim Centrum Kultury Mayday, odbyła się wczoraj społeczna debata z mieszkańcami Głogowa, pn. “Bezpieczeństwo – wspólna sprawa”. Dotyczyła głównych problemów mieszkańców największego głogowskiego Osiedla Kopernik. Mimo, iż na osiedlu zamieszkuje 22,5 tyś. mieszkańców, debata miała bardzo kameralny charakter, uczestniczyło w niej zaledwie kilkanaście osób. W debacie wziął udział Prezydent Jan Zubowski jako współorganizator spotkania. Celem debaty było wskazanie przez mieszkańców problemów, z którymi spotykają się na co dzień. Policjanci przedstawili jak wygląda obecnie stan bezpieczeństwa na osiedlu.

Na pytania mieszkańców odpowiadali, m.in., Komendant Powiatowy Policji w Głogowie Krzysztof Sidorowicz oraz jego zastępca, Przemysław Laskowski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Magdalena Banc,  komisarz referatu ds. nieletnich Joanna Cichla oraz dzielnicowi Osiedla Kopernik.

“Nie boimy się problemów, nie boimy się krytyki i zawsze ją przyjmujemy” – mówił na spotkaniu Komendant Policji Krzysztof Sidorowicz. Podkreślił, że najważniejsza jest współpraca społeczeństwa – “Nie możemy być obojętni na łamanie prawa i musimy reagować na to co się wokół nas dzieje. Funkcjonuje tu archaiczny pogląd, że informowanie policji to jakieś donosicielstwo”.

W tym roku na terenie Głogowa odnotowano 511 przestępstw, z czego 128 na Osiedlu Kopernika. Najczęściej są to przestępstwa dotyczące kradzieży mienia. Komendant Policji podkreślił, że z roku na rok następuje spadek notowanych przestępstw na terenie Głogowa oraz ich zwiększa się ich wykrywalność. Wśród problemów najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców osiedla to zbyt głośne zachowanie młodzieży, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, kradzieże, niszczenie mienia w tym głównie samochodów.

Debatę zdominowały głównie dwa problemy związane ze spożyciem alkoholu przez młodzież i ich głośnego zachowania oraz problemy dotyczące parkowania. Tutaj zarzucono głogowskiej policji brak reakcji i interwencji na łamanie prawa drogowego, a zwłaszcza nieprawidłowego parkowania – “Dlaczego Policja nie działa wspólnie z administracją w kierunku poprawy bezpieczeństwa? Cały Kopernik C jest wielkim bałaganem pod względem oznakowania dróg wewnętrznych, jako pieszy nie czuję się bezpiecznie” – mówił jeden z mieszkańców Osiedla Kopernik.

Uczestnicy wczorajszego spotkania postulowali o zwiększenie nadzoru nad młodzieżą oraz o zwiększenie patroli w czasie, kiedy odbywają się imprezy w Młodzieżowym Centrum Kultury Mayday.

Wszystkie wnioski i postulaty mieszkańców zostały zapisane, a następna debata za rok.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.