Głogowscy wolontariusze już przeszkoleni

0
521
2013-10-07-wolontariusze-szlachetnej-paczki-na-szkoleniu@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

15 wolontariuszy, którzy biorą udział w projekcie Szlachetna Paczka, odbyło wczoraj szkolenie, które ma ich przygotować do realizacji kolejnego etapu projektu, podczas którego wolontariusze odwiedzą rodziny i będą włączać je do programu. Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt stowarzyszenia “Wiosna”, który na terenie Głogowa będzie organizowany po raz pierwszy.

Żeby projekt był realizowany w danym mieście musi powstać rejon, którym zarządza Lider. W maju, po dwóch miesiącach poszukiwań i wieloetapowych rozmowach rekrutacyjnych udało się znaleźć Lidera, który stworzył rejon na terenie powiatu głogowskiego i tym samym umożliwił realizację projektu w Głogowie. Została nim Agnieszka Dyk, która na co dzień pełni funkcję Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym. Dzięki sprawnym działaniom Pani Agnieszki, w Głogowie bardzo szybko udało się znaleźć wymaganą liczbę wolontariuszy. To wolontariusze będą odwiedzać rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Ich zadaniem będzie poznanie ich historii i problemów, a także najważniejszych potrzeb. Wolontariusze będą podejmować decyzje o włączeniu rodziny do projektu.

15 wolontariuszy przygotowywało się wczoraj do jednego z ważniejszych etapów projektu, jakim jest odwiedzanie potrzebujących rodzin. Na szkoleniu, Joanna Dysiewicz- trener wolontariuszy, opowiadała czym jest mądra pomoc, jak ma wyglądać spotkanie z rodziną,  jak podjąć najlepszą decyzję o włączeniu rodziny do paczki oraz jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

“Tu chodzi o profesjonalizm, te szkolenia są po to żebyśmy byli pewni, że oni będą potrafili to zrobić jak najlepiej” – mówi Joanna Dysiewicz. Trenerka podkreśla, że sytuacje z jakimi mogą się spotkać wolontariusze są bardzo różne  i muszą być na to przygotowani. “To jest wielkie wyzwanie i odpowiedzialność dla wolontariuszy, bo to oni podejmują decyzję o włączeniu rodziny do projektu” – dodaje Joanna Dysiewicz.

“Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak ważna jest weryfikacja rodziny zanim zostanie ona włączona do projektu. Jest to także duża odpowiedzialność zarówno przed darczyńcą jak i rodziną” – mówi Sylwia Bienia jedna z wolontariuszek.

Teraz wolontariusze muszą zdać egzamin, po którym zaczną się spotkania z rodzinami i rozpocznie się włączanie ich do projektu.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.