Głogowscy uczniowie posadzili żonkile

0
542
2013-10-05-glogowscu-czniowie-sadza-zonkile@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

4 października obchodzony był Światowy Dzień Hospicjum. W tym dniu głogowscy uczniowie, już po raz czwarty, sadzili cebulki żonkili. Na terenie Głogowa całą akcję pn. “Pola nadziei”,  wspólnie pilotują Głogowskie Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych. W tym roku patronat honorowy nad akcją objął Starosta Głogowski. Zakupione przez Starostwo żonkile zakwitną przy głogowskim szpitalu.

Ideą akcji jest rozprowadzanie i sadzenie zakupionych od hospicjum cebulek żonkili. “Każda cebulka żonkila kosztuje złotówkę, one w hurcie pewnie są dużo tańsze, ale zysk z tego przeznaczony jest na hospicjum. W kwietniu, kiedy żonkile zakwitną, będą ścinane i sprzedawane, by ponownie wesprzeć hospicjum” – mówi Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Wojciech Janisio.

W akcji na terenie Głogowa, uczestniczą wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie. W tym roku do akcji włączył się także Starosta Głogowski Rafael Rokaszewicz, który objął akcję patronatem honorowym. Zakupione przez Starostwo cebulki będą posadzone przed szpitalem i będzie to największy plac żonkili w Głogowie.

“W przyszłości chcielibyśmy podjąć współpracę ze Stowarzyszeniem z Hospicjum działającym w Głogowie, bo w tej chwili pozyskujemy cebulki od Hospicjum w Zielonej Górze, dlatego że to najbliżej nas położona placówka “ – mówi Alicja Szpunar, Wicedyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną zbierane są fundusze dla Hospicjum, w zamian za datek wręczając ofiarodawcom żonkilową broszkę. Idea stworzenia programu Pola Nadziei narodziła się w Wielskiej Brytanii i została zainicjowana przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care. Głównym celem programu było pozyskanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji “Pól Nadziei”. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”.

Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie “pola nadziei”. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.

Od 2003 roku program Pól Nadziei jest również realizowany przez hospicja w innych miastach Polski. W tym roku włączyło się 47 hospicjów z 36 miast Polski. Każde z Hospicjów realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.