Chcą zwiększyć swoją aktywność – projekt głogowskiego Centrum

0
752
2013-09-2a7-powiatowe-centrum-pomocy-rodzinie@Glogow-01-

“Aktywni życiowo-Aktywni zawodowo” to projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Biorą w nim udział osoby niepełnosprawne oraz usamodzielniane. W ramach projektu realizowane są różne formy działań, których głównym celem jest zwiększenie szans na rynku pracy oraz integracja uczestników projektu.

W projekcie “Aktywni życiowo – Aktywni Zawodowo”, biorą udział osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej oraz osoby, które opuszczają rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą i chcą się usamodzielnić. W tym roku 34 osób bierze udział w projekcie.  Oficjalne rozpoczęcie projektu, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, nastąpiło 25 marca.

W ramach projektu zorganizowane zostały różne Działania środowiskowe, które odbyły się w formie wyjazdów. Był piknik rodzinny w Ostaszewie, następnie wycieczka po Kotlinie Jeleniogórskiej. 10 października odbędzie się już ostatnie Działanie środowiskowe pn. „Spotkanie z Wrocławiem”. Uczestnicy wycieczki zwiedzą Panoramę Racławicką, a także pójdą do teatru.

Dla osób niepełnosprawnych, w ramach projektu, realizowane są działania prozdrowotne w formie turnusów rehabilitacyjnych. W dniach od 11 do 13 września odbyły się wyjazdowe warsztaty z zakresu profilaktyki i rehabilitacji schorzeń narządu ruchu pn. „Do sprawności przez ruch”.  Uczestnicy warsztatów nauczyli się m in. jak zadbać o właściwą postawę ciała oraz jak poprzez proste ćwiczenia poprawić  kondycję i samopoczucie.

Aktywni życiowo – aktywni zawodowo to przede wszystkim jednak działania edukacyjne, w których uczestnicy biorą udział w kursach i szkoleniach zawodowych według indywidualnych potrzeb i predyspozycji. W ramach tych działań organizowane są spotkania z doradcą zawodowym oraz z psychologiem –  “Kursy staramy się dobierać indywidualnie, jeżeli któryś z kursantów po rozmowie z doradcą zawodowym chce uczestniczyć w jakimś kursie, którego nie mieliśmy zamiaru realizować to robimy wszystko, żeby taki kurs ta osoba skończyła” – mówi Katarzyna Salamońska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Pod koniec września skończył się kurs komputerowy na trzech poziomach: podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym oraz terapia taktylna.

We wrześniu rozpoczął się kurs bukieciarz – florysta oraz kurs języka angielskiego na dwóch poziomach: podstawowym i średniozaawansowanym. Także we wrześniu rozpoczęły się warsztaty z rękodzieła artystycznego, na którym Panie poznają techniki decopagu, quilingu, scrapbookingu, a także wykonują ozdoby z filcu.

Celem projektu ” Aktywni życiowo- Aktywni Zawodowo” jest zdobycie przez osoby niepełnosprawne i usamodzielniające się dodatkowych kwalifikacji co zwiększy ich szanse na rynku pracy. Na chwilę obecną jedna osoba już znalazła zatrudnienie. Jak podkreśla Katarzyna Salamońska działania w ramach projektu są szczególnie ważne dla młodych osób niepełnosprawnych, którzy dzięki nim integrują się i otwierają na świat.

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.