Międzynarodowy Dzień Niedosłyszących

0
546
2013-09-27-miedzynarodowy-dzien-niedoslyszacych@Glogow-(fot.radiozw.com.pl)-01-

W najbliższą niedzielę, 29 września, przypada Międzynarodowy Dzień Niedosłyszących. Z tej okazji Stowarzyszenie Osób Niedosłyszących ” TON” w Głogowie, organizuje 28 września, spotkanie dla członków i sympatyków stowarzyszenia. Obchody Dnia Niedosłyszących to okazja do zwrócenia większej uwagi społeczeństwa, na problemy z jakimi na co dzień spotykają się osoby głuche i niedosłyszące.

Stowarzyszenie Osób Niedosłyszących ” TON” w Głogowie, zaprasza członków i sympatyków na zabawę z okazji Międzynarodowego Dnia Niedosłyszących. W  dniu 28 września, w restauracji  “Vanillia”, przy Powiatowym Urzędzie Pracy, odbędzie się spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia. Zabawa odbędzie się o godz. 16.00. Będą gorące i zimne posiłki, konkursy, dobra muzyka i wiele atrakcji.

Więcej informacji można uzyskać w biurze stowarzyszenia przy pl. Kard. Wyszyńskiego 1 (na plebani w kościele NMP, Królowej Polski, Głogów, os. Kopernik), w każdy wtorek od godz. 16.00 do 17.00 lub tel. 607 932 912, 515 708 881.

Święto ustanowione zostało przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku i obchodzone jest w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie większej uwagi społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają.

Organizacje i społeczności zrzeszające osoby niesłyszące zachęcane są do organizowania rozmaitych akcji budujących zrozumienie i poczucie solidarności oraz promujących równouprawnienie. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne. Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. Dlatego tak ważna jest troska o tzw. kulturę głuchych – określającą „zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń.”

Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. Osoby niedosłyszące mają wyostrzone inne zmysły. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.