Porządkowali polskie groby na Ukrainie

0
628
2013-09-25-akcja-mogile-pradziada-ocal-od-zapomnienia@Starostwo-Powiatowe@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Ośmioosobowa grupa głogowskich uczniów, podczas tegorocznych wakacji, porządkowała polskie groby na Ukrainie. Dziś, w Starostwie Powiatowym, odbyło się podsumowanie akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dla uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych była to nie tylko ciężka praca, ale także lekcja historii i patriotyzmu.

Dziś, 25 września, odbyło się spotkanie podsumowujące pobyt ośmiorga głogowskich uczniów na Ukrainie. Młodzież uczestniczyła w dolnośląskiej akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W pierwszej połowie lipca, uczniowie ze Szkół Politechnicznych wzięli udział w akcji sprzątania polskiego cmentarza na Ukrainie, w miejscowości Żwaniec. “Myślę, że jest to świetna lekcja historii i pamięci o osobach, które żyły na dawnych obszarach Rzeczypospolitej. Pamięć o tych ludziach zobowiązuje, abyśmy czynnie uczestniczyli w takich akcjach” – mówił Starosta Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Młodzież porządkowała teren o powierzchni 1000 m kw. Dla młodzieży, była to nie tylko ciężka praca, ale także przygoda – “Chcieliśmy pojechać na Ukrainę, zobaczyć ten kraj, poznać inną kulturę i mentalność.”  –  mówił jeden z uczestników wyjazdu, Jakub Sawczak.

Zorganizowanie wyjazdu głogowskich uczniów była możliwa, dzięki współpracy między powiatem głogowskim a Kamieńcem Podolskim, gdzie nocowali głogowscy uczniowie. Głogów ma podpisaną umowę partnerską z Kamieńcem. W przyszłym tygodniu delegacja z powiatu głogowskiego wraz z grupą przedsiębiorców, jedzie do Kamieńca, aby rozwijać kolejną formę współpracy na  płaszczyźnie gospodarczej między obydwoma miastami – “Teraz rozwijamy współpracę gospodarczą, pomiędzy konkretnymi firmami. Gałęzie współpracy polsko-ukraińskiej na przykładzie powiatu głogowskiego są bardzo wszechstronne i chcemy je rozwijać” – dodaje Rafael Rokaszewicz.

Patronem akcji był dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz oraz Telewizja Wrocław “Studio Wschód”. Wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu starosty głogowskiego, Prezydenta Jana Zubowskiego i innych sponsorów, gdyż koszt wyjazdu ośmioosobowej grupy to ok. 11 tyś złotych.

“Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia”, odbyła się już po raz czwarty i to nie jedyna akcja, w jaką zaangażowany jest Zespół Szkół Politechnicznych. Głogowski Mechanik od lat współpracuje z partnerami z Kamieńca Podolskiego. W zeszłym tygodniu w szkole gościło pięciu nauczycieli z kamienieckiego koledżu industrialnego. Goście mieli okazję przyjrzeć się polskiemu systemowi nauczania. Mechanik realizuje projekt polegający na wymianie doświadczeń pomiędzy nauczycielami z Ukrainy. W ramach tego przedsięwzięcia, kolejny już raz przyjechała grupa nauczycieli z Kamieńca Podolskiego.
Tym razem byli to nauczyciele informatyki, matematyki oraz przedmiotów elektrycznych. Goście obserwowali zajęcia prowadzone w szkole. Przypatrywali się też dokumentacji szkolnej. Odwiedzili Głogowskie Centrum Edukacji Zawodowej oraz Ośrodek Doradztwa Metodycznego.

“Co roku wysyłamy znicze, organizujemy także pomoc materialną, w tamtym roku zebraliśmy ponad 480 kilogramów żywności i materiałów chemicznych, które wysłane zostały za wschodnią granicę. ” – mówił dyrektor szkoły Paweł Korzeń.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.