Polkowice zapłacą prawie 30 mln janosikowego

0
640
Arch.-2013-09-19-podatek-janosikowy@Polkowice-01

W tym roku Polkowice zapłacą 30 mln janosikowego, a Jerzmanowa ponad 2 mln. “Mimo, że mamy duże przychody to tak samo duże mamy potrzeby. Jesteśmy gminą przemysłowo-górniczą, gdzie ponosimy duże koszty utrzymania, m.in. dróg. Musimy  budować w innej technologii, która jest droższa” – mówi rzecznik Urzędu Gminy Polkowice.

Podatek janosikowy, czyli obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, najbogatszych gmin na rzecz biedniejszych, wciąż dzieli samorządowców. Na początku tygodnia premier Donald Tusk zapowiedział, że dzisiejszy mechanizm jest przestarzały i wymaga zmiany. Za dwa lata janosikowe ma być naliczane według nowych zasad, chociaż jeszcze nie wiadomo dokładnie jak to będzie wyglądało. Tym samym gminy płacące janosikowe, mają nadzieję że będą płacić mniej i dzięki temu będą mogły zwiększyć inwestycje w swojej gminie. Natomiast Ci , którzy janosikowe otrzymują boją się, że zahamuje to ich rozwój.

Janosikowe to wpłata do budżetu państwa dokonywana na podstawie ustawy z dnia 13 listopada 2003 r., o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie. Zasila ona rezerwę celową budżetu państwa, z której finansowana jest subwencja ogólna. Wysokość wpłaty jest obliczana na podstawie dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego sprzed dwóch lat w stosunku do bieżącego roku budżetowego.

Dolny Śląsk jest obszarem, gdzie gminy wpłacają dużo więcej niż otrzymują. W 2013 roku oddadzą prawie 60 mln złotych. Najwięcej, bo aż 30 mln na rzecz biedniejszych gmin zapłacą Polkowice. “Płacimy janosikowe, bo do tego zobowiązuje nas prawo. Oczywiście mielibyśmy co z robić z tymi pieniędzmi bo mimo, że mamy duże przychody to tak samo duże mamy potrzeby. Jesteśmy gminą przemysłowo-górniczą, gdzie ponosimy duże koszty utrzymania, m.in. dróg. Musimy  budować w innej technologii, która jest droższa”– mówi Ewa Szczecińska – Zielińska, rzecznik prasowy Gminy Polkowice. Pani Ewa dodała, że Polkowice jako gmina, ma inne rozwiązanie w tej kwestii.  Jeśli już płacić janosikowe, to lepiej byłoby, żeby pieniądze z tego tytułu zostawały w regionie.

Podobne zdanie mają samorządowcy z gminy Jerzmanowej, która w tym roku zapłaci ponad 2 mln złotych podatku janosikowego. Jeśli gmina zwolniona byłaby z obowiązku płacenia tego podatku, pieniądze poszłyby przede wszystkim na inwestycje budowy dróg.

Czy uda się zmienić ustawę i czy stanie się to już w 2015 r.? Jak zainwestują pieniądze gminy, które zostaną zwolnione lub odciążone z tego obowiązku? Jakie będą skutki tych zmian dla gmin biedniejszych? Jak na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.