Stop dyskryminacji i rasizmowi

0
488
Arch.-2013-09-warsztaty-salsy@stowarzyszenie-Szansa@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01

Przeciwdziałanie rasizmowi i dyskryminacji to główne tematy szkolenia, które odbędzie się w Lesznie, w dniach 10 i 11 października oraz 14 i 15 listopada. Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Szansa, zaprasza wszystkie organizacje i grupy młodzieżowe do uczestniczenia w szkoleniu, gdzie dowiedzą się jak sobie radzić w sytuacjach, kiedy dochodzi do łamania podstawowych praw z powodu dyskryminacji.

Szkolenie organizowane jest w ramach międzynarodowego projektu CHARM, do którego na początku 2013 r. przystąpiło głogowskie Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Szansa. Projekt składa się z kilku etapów, w których przewidziane jest: badanie wśród członków organizacji młodzieżowych, szkolenie trenerów oraz szkolenia stacjonarne i internetowe dla pracowników organizacji pracujących z młodzieżą. Szkolenie trenerów miało miejsce w Grecji, w lipcu zeszłego roku.

W dniach 11-12. października oraz 14-15. listopada 2013 w Lesznie, odbędzie się kolejny etap projektu, w ramach którego zorganizowano szkolenie mające na celu podniesienie świadomości w zakresie przeciwdziałania rasizmowi i dyskryminacji. Skierowane jest ono do osób aktywnie zaangażowanych i działających w stowarzyszeniach, fundacjach, organizacjach pracujących z młodzieżą. W szkoleniu mogą wziąć udział także osoby reprezentujące organizacje, które planują stworzyć własną politykę antyrasistowską i  antydyskryminacyjną, włączając w to mobbing.

W kwietniu 2013 roku Stowarzyszenie Szansa przeprowadziło badania pilotażowe w organizacjach młodzieżowych i wśród osób pracujących z młodzieżą, na temat ich wiedzy o rasizmie i dyskryminacji. “Proponowane szkolenie jest odpowiedzią na wyniki badań, które pokazały, że wolontariusze, pracownicy merytoryczni i administracyjni, członkowie zarządu organizacji pracujących z młodzieżą mają niską świadomość na temat zagadnień związanych z rasizmem i dyskryminacją. Nie wiedzą jak poradzić sobie w sytuacjach kiedy mogłoby dojść do łamania praw podstawowych osób zaangażowanych w działalność organizacji” – informuje nas Martyna Rybka, krajowy asystent koordynatora projektu. Badane osoby stwierdziły, że nie nie mają dostatecznej wiedzy jak angażować osoby, które pochodzą z różnych środowisk i reprezentują różne grupy społeczne we wspólne działania.

Szkolenie ma za zadanie podniesienie kompetencji osób pracujących w organizacjach i grupach młodzieżowych, dzięki którym będą oni mogli zapobiegać rasizmowi i dyskryminacji. Ponadto szkolenie ma też na celu zwiększenie wiedzy na temat praw człowieka. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z działaniem mechanizmów dyskryminacyjnych. Nabędą kompetencje, które pozwolą im na opracowanie polityki antydyskryminacyjnej w swoich organizacjach.

Projekt jest prowadzony jednocześnie w sześciu krajach: w Bułgarii, Włoszech, Hiszpanii, Litwie, Grecji w Polsce.

Termin zapisów trwa do 22 września.Wymagana jest obecność na dwóch szkoleniach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.