Jest szansa na odbudowę głogowskiego teatru

0
399
2013-09-03-konferencja-prasowa-@urzad-gminy-fot.D.Jeczmionka-01

Na wczorajszej konferencji w miejskim ratuszu, Jan Zubowski mówił o spotkaniu z  ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Głogowski prezydent przedstawił ministrowi projekt odbudowy głogowskiego teatru – “Możemy liczyć, ze strony ministerstwa na mocne wsparcie tego projektu” – powiedział na konferencji Jan Zubowski. Głównym tematem konferencji miał być Festiwal Wratislavia Cantans, który odbędzie się w dniach 6–15 września 2013r. Jednak informacja o odbudowie teatru była największym zaskoczeniem dla uczestników spotkania.

Celem konferencji zwołanej w Urzędzie Miasta, 3 września, było zaprezentowanie i przybliżenie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Na spotkaniu z dziennikarzami obecny był Dyrektor Generalny Festiwalu Andrzej Kosendiak i prezydent Głogowa Jan Zubowski.

Andrzej Kosendiak mówił o programie Festiwalu oraz jego nowym szefie Giovannim Antonninim – “poza tym, że jest perfekcjonistą, człowiekiem bardzo wrażliwym na szczegóły, detale i piękno jest niezwykle ekspresyjny. Ta żywiołowość przy dbałości o szczegóły powoduje, że Antonnini jest wybitną i wielką postacią, a koncert i jego wykonanie będzie niezwykły”.

W ramach Festiwalu, trwającego od 6 do 15 września odbędą się 33 koncerty, w tym 16 we Wrocławiu,a pozostałe w szesnastu innych miastach na Dolnym Śląsku. W Głogowie festiwalowy koncert odbędzie się 7 września w Kościele pw.  NMP na Koperniku. Zaprezentowane zostaną utwory dwóch genialnych twórców Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Handla.

Pod koniec konferencji ważną informację przekazał Jan Zubowski. Poinformował o spotkaniu z ministrem kultury, Bogdanem Zdrojewskim, na którym prezydent przedstawił projekt zagospodarowania budynku teatru, w którym miałaby powstać w przyszłości szkoła muzyczna. Według ministra projekt wpisuje się w program działań ministerstwa, na które są już zarezerwowane środki w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego na szkolnictwo artystyczne – “Połączenie szkolnictwa artystycznego z odbudową zabytków i lokalizacja szkoły muzycznej w miejscu tak prestiżowym jak Rynek, to jest znakomity pomysł i możemy liczyć, że ze strony ministerstwa będzie bardzo mocne wsparcie tego projektu” – mówił Jan Zubowski.

W najbliższym czasie ma przyjechać do Głogowa kurator zajmująca się się szkołami artystycznymi na Dolnym Śląsku. Prezydent ma nadzieję, że jeszcze w tym roku otrzyma pisemne potwierdzenie od ministra, co pozwoli na zaproponowanie środków w przyszłorocznym budżecie na wykonanie dokumentacji. Natomiast wniosek do ministerstwa o środki miałby zostać złożony do końca listopada 2014 r. –“Marzyłoby mi się, aby do roku 2020 w Głogowie nie było pozostałości po II wojnie Światowej. To będzie 75 lat od zakończenia wojny. Już czas,  żeby  żywych reliktów, poza Kościołem Świętego Mikołaja, po niej nie było” – powiedział na konferencji prezydent Głogowa.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.