Głogowskie obchody rocznicy

0
656
2013-09-01-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej@glogow(fot.D.Jeczmionka)01

Wielka cena jaką przyszło niejednokrotnie płacić naszemu narodowi za waleczność, nie złamała ducha obrony, wolności Polski i polskości. To wielki skarb, który powinniśmy nieustannie krzewić w młodym pokoleniu” – mówił Starosta Głogowa, Rafael Rokaszewicz, podczas obchodów 74- rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystość odbyła się 1 września, na palcu, przy Pomniku Koalicji Antyhitlerowskiej w Parku Słowiańskim.

1 września 1939 roku rozpoczął się jeden z największych konfliktów w historii świata. Tego dnia o godz. 4.43 Niemcy rozpoczęli atak  nalotem na Wieluń. Zaraz potem, o godz. 4.45 nastąpił ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 3 września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom i tym samym stała się konfliktem międzynarodowym. Wojna pochłonęła dziesiątki milionów ludzi i doprowadziła do ogromnych zniszczeń. Zapisała się jako jedna z najokrutniejszych kart w naszej historii.

W Głogowie obchody 74 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, zorganizowane zostały przy Pomniku Koalicji Antyhitlerowskiej, w Parku Słowiańskim. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gmin i powiatu, członkowie Związków i Stowarzyszeń Kombatanckich, przedstawiciele parlamentu, delegacje szkół, zakładów pracy, duchowieństwa i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Głogowa.

Starosta głogowski w swoim przemówieniu, mówił o patriotyzmie, jakim  wykazali się Polacy, którzy jako pierwsi stanęli do walki z wrogiem o wolność i ideały: -“Wielka cena jaką przyszło niejednokrotnie płacić naszemu narodowi za waleczność, nie złamała ducha obrony, wolności Polski i polskości. To wielki skarb, który powinniśmy nieustannie krzewić w młodym pokoleniu” – mówił Rafael Rokaszewicz.

Porucznik Wiktor Wolski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, mówił o tym, że w 1939 r. naród polski walczył o jedną Polskę, która dziś jest podzielona antagonizmami i wzajemnymi oskarżeniami –” Walczyliśmy o jedną ojczyznę. Jeśli dziś dochodzi do pojednania między wrogimi narodami, to dlaczego między Polakami nie ma pojednania? We wzajemne oskarżenia i pomówienia poprzez media, wdali się dawni działacze, którzy rozczłonkowali się na kilka zwalczających się frakcji”

Po przemówieniach kapitan Andrzej Piskozub odczytał Apel Pamięci i złożono wieńce pod Pomnikiem. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów.

“Ku przestrodze. Musimy przypominać o takich dniach, po to żeby pamiętać. Z jednej strony oddając cześć tym osobom, które walczyły za wolność, a z drugiej strony przestrzegać przed tym, aby nie popełniać takich błędów w przyszłości ” – powiedział Rafael Rokaszewicz, zapytany czym dla dzisiejszego pokolenia powinna być data 1 września 1939 roku.

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.