Uczta dla melomanów – Wratislavia Cantans w Głogowie!

0
821

07. września o godzinie 20.30 w Kościele pw. N.M.P Królowej Polski, odbędzie się 48 Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Głogowianie będą mieli niecodzienną okazję posłuchać utworów Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Handla.

Po raz kolejny w Głogowie będziemy gościć wielkie gwiazdy sceny muzycznej w ramach festiwalu  Wratislavia Cantas. W sobotni wieczór, 7 września w Kościele pw. N.M.P. Królowej Polski, na osiedlu Kopernik będzie można usłyszeć dzieła dwóch wielkich kompozytorów Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Handla. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Utwór Händla przeniesie nas do ogrodu w Neapolu, gdzie pewnej letniej nocy odbywało się wesele wnuczki księżnej. Tak jak wówczas ku uciesze gości, tak teraz dla festiwalowej publiczności, orkiestra i śpiewacy wykonają serenatę. Jej bohaterowie to nimfa morska Galatea i dwóch zakochanych w niej rywali: przystojny pasterz – Acis, którego uczucie Galatea odwzajemnia, i cyklop Polifem, gotowy zrobić wszystko, by rozdzielić kochanków. Czy ta historia może skończyć się dobrze?
Choć tekst kantaty Bacha opiera się na pokutnym Psalmie 130, jej wymowa jest pełna nadziei. Początkowe błaganie „Z głębokości wołam do Ciebie, Panie” przeradza się w końcowe ufne stwierdzenie: „U Pana bowiem jest łaskawość  i obfite u Niego odkupienie.”

Nadchodząca edycja prestiżowego Festiwalu Wratislavia Cantans, zaplanowana na 6–15 września  2013 roku, jest pierwszą, nad którą kierownictwo artystyczne objął wybitny dyrygent i instrumentalista Giovanni Antonini.

Twórcą festiwalu Wratislavia Cantans był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok aż po muzykę współczesną. Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Każdego roku ponad trzydzieści tysięcy osób słucha koncertów festiwalu w radiu dzięki transmisjom Programu Drugiego Polskiego Radia, w tym wydarzeń nadawanych w całej Europie w ramach European Broadcasting Union (EBU).

 

PROGRAM

Johann Sebastian Bach – Kantata Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir BWV 131

Georg Friedrich Händel – Serenata Aci, Galatea e Polifemo HWV 72

WYKONAWCY

Giovanni Antonini – dyrygent

Roberta Invernizzi – sopran

Sonia Prina – kontralt

Krystian Adam – tenor

Christopher Purves – bas

Chór Filharmonii Wrocławskiej

Il Giardino Armonico

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.