Dożynkowy czas

0
727
Arch-2013-06-14-dozynkowy-czas-01

Msza święta, obrzęd dożynkowy, prezentacje wieńców, występy artystyczne to stałe elementy imprez dożynkowych. Część z nich jest już za nami, ale dla tych, którzy chcą jeszcze poczuć klimat dożynkowej zabawy nie wszystko stracone.  1 września odbędą się dwa duże wydarzenia. Dożynki powiatowe w Smardzowie oraz Święto Kultury Wsi Polskiej w Kulowie.

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom  zbóż, w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki, z których tylko niektóre zachowały się do dziś.

Mieszkańcy Głogowa mogą kultywować tradycje dożynkowe, uczestnicząc w zabawach,  których w powiecie głogowskim i w gminach ościennych nie brakuje. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym nie odbędą się jednak dożynki powiatowe. Powiat wspiera  finansowo święta plonów w poszczególnych gminach, poprzez m.in. współfinansowanie występów zespołów czy zakup nagród.

Za tegoroczne plony podziękowali już mieszkańcy gminy wiejskiej Głogowa i gminy Grębocice. Jednak dożynkowe obchody wciąż trwają.

Bardzo ciekawie zapowiada się Święto Kultury Wsi Polskiej w Kulowie, 1 września, organizowane przez gminę Kotla. Obok tradycyjnego korowodu dożynkowego, mszy świętej i prezentacji wieńców, w części artystycznej będzie można zobaczyć występy lokalnych zespołów folklorystycznych oraz ukraińskiego zespołu z Nowego Rozdołu. Atrakcją wieczoru będzie koncert zespołu 4MKA z Głogowa.

Warto przypomnieć, że całe przedsięwzięcie promuje inicjatywę Odnowy Wsi, która realizuje gmina Kotla. Ma ona na celu poprawę funkcjonowania wsi, pobudzenie aktywności mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz swojej miejscowości oraz rozwój tożsamości wiejskiej, a także zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszaru wiejskiego.

Wielkim wydarzeniem będą tegoroczne  powiatowe dożynki w Smardzowie, 1 września,  organizowane przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego i Powiat Polkowicki. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. Świętowanie rozpocznie się tradycyjnie mszą świętą dziękczynną. Następnie odbędzie się prezentacja starostw, przekazanie chleba oraz inscenizacja dożynkowa. W części artystycznej zobaczyć będzie można występy grupy dziecięcej Jazzmanowa oraz zespołów folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru będzie koncert Roberta Rozmusa, po którym mieszkańcy będą bawić się przy muzyce zespołu Weekend ze Śmigla.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.