Głogowianie fotostopem przez świat – kierunek Wschód – Batumi

0
946

Batumi. Piękne miasto, choć obok pięknych zabytków stoją odrapane bloki charakterystyczne dla czasów komuny. To popularny kurort wypoczynkowy. Polacy bywają tutaj rzadko. Gruzini kochają nas i naszego tragicznie zmarłego prezydenta. Pytają o wszystko, co jest związane z Polską. Rozdaliśmy prawie wszystkie ulotki o Głogowie. Poznaliśmy tu dyrektora szkoły, któremu przekazaliśmy materiały promujące nasze miasto i zaprosiliśmy do współpracy. Zapewniał, że nawiąże kontakt z naszymi władzami, bo jest bardzo zainteresowany współpracą młodzieży i grona nauczycielskiego. Wieść o nas rozeszła się lotem błyskawicy i pojawiła się młoda dziewczyna z TV, która zrobiła z nami wywiad i zaproponowała współpracę. Właściciele domów, którzy wynajmują pokoje prosili, by ich zareklamować w Polsce.

Po drodze do Batumi kupiliśmy wino i słynną czaczę. W każdym regionie można spotkać mnóstwo przydrożnych straganów z charakterystycznymi produktami. Przed zakupem wina mogliśmy spróbować każdego gatunku, próbowaliśmy też czaczy. Pani przelewa alkohol z dużych butli do litrowych lub półlitrowych butelek plastikowych. Wszystko kosztuje przysłowiowe grosze.

Jutro ruszamy dalej, chcemy dotrzeć do podnóża Elbrusa, później Abchazja. Wyczyn ogromny, bo to wysokie góry.

Pozdrawiamy wszystkich, którzy trzymają za nas kciuki.

Grażyna Sroczyńska

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Poprzedni artykułGłogowianie fotostopem przez świat – kierunek Wschód – Armenia
Następny artykułLekcja historii z Towarzystwem Ziemii Głogowskiej
Grażyna i Stefan Sroczyńscy – Ona, z wykształcenia prawnik, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. On górnik pracujący w ZG Sieroszowice – Polkowice. Razem od ,,zawsze”. Rodzice dwojga dzieci i dziadkowie dwóch wnuków. Od lat ogarnięci nieuleczalną chorobą zwaną ,,podróżomanią” , którą chcieliby zarazić innych. Szczęśliwi, że jest to ich wspólna pasja. Zwiedzili pół świata, bo – jak sami twierdzą - wszystkich ciekawych miejsc nigdy się nie zobaczy. Byli w popularnych miejscach, takich jak Egipt, Turcja, Tunezja, z tradycyjnymi biurami podróży. Jednak preferują trampingowe wyjazdy w małych grupach, które docierają tam, gdzie bywa niewielu turystów. Tak przemierzyli m.in. Kenię, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Peru, Boliwię, Brazylię, Argentynę, Chile, Nową Zelandię, Australię, Fidżi, Brazylię, Argentynę, Chile i Urugwaj. Najbliższe plany to podróż na wschód a następnie USA, Kanada i Alaska. Opracowali projekt ,,Fotostopem przez świat”. Zakłada on dotarcie do ludzi kochających podróże, którzy nie mogą osobiście poznawać świata oraz do dzieci i młodzieży by zarazić ich swoją pasją oraz zachęcić do marzeń.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.