Muzyka celtycka na Rynku

0
605

W ubiegła niedziele (7 lipca) w Głogowie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal imienia Andreasa Gryphiusa. Koncert inauguracyjny pod nazwą “Via Sacra” odbył się o godzinie 19.30 w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Mieszkańcy Głogowa mieli okazje usłyszeć muzykę Średniowiecza, Renesansu i wczesnego Baroku. To jednak dopiero początek, bo już w najbliższą sobotę (14 lipca) mieszkańcy Głogowa będą mieli okazje wysłuchać koncert muzyki celtyckiej.

Międzynarodowy Letni Festiwal “Muzyka i Słowo\” imienia Andreasa Gryphiusa, to coroczny cykl koncertów szeroko pojętej muzyki klasycznej, pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa. Koncerty festiwalowe, odbywają się w wakacyjne weekendy (lipiec i sierpień) w ważnych historycznie punktach miasta Głogowa. Dzięki temu projektowi w Głogowie występują artyści z Polski i z zagranicy. Misją festiwalu jest prezentacja koncertów muzyki klasycznej, połączonych z deklamacją poezji, prozy i dramatu. Ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Andreasa Gryphiusa, jak i innych twórców słowa rodem z Głogowa, w tym również współczesnych poetów. Koncerty adresowane są do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim mieszkańców Głogowa, jak i gości i turystów. Pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu imienia Andreasa Gryphiusa odbył się w ubiegłą niedziele (7 lipca). Mieszkańcy Głogowa w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na osiedlu Kopernika mieli okazje usłyszeć muzykę Średniowiecza, Renesansu i wczesnego Baroku. Następny koncert przedstawi melodie folkowe wywodzące się z tradycji muzyczne narodów celtyckich. Koncert odbędzie się w najbliższą niedziele (14 lipca) o godzinie 19.00 na Starym Mieście. Koncert muzyki celtyckiej przedstawi Celtic Ensemble. Mieszkańcy Głogowa będą mieli okazje zobaczyć specjalne opracowanie tradycyjnych melodii folkowych wywodzących się z tradycji muzycznej narodów celtyckich, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszej, Irlandii, Anglii, Walii, Szkocji, Bretanii, Galicji i Asturii. Znajdą się tam między innymi: charakterystyczne tańce i melodie jak jig, reel, slep, hornpips, waltzes.

W tym roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu imienia Andreasa Gryphiusa odbędzie się w sumie pięć koncertów. Przed mieszkańcami Głogowa, więc jeszcze koncerty w najbliższą niedziele (14 lipca) oraz 28 lipca, 4 i 18 sierpnia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.