Stachuriada już za nami

  0
  537

  W ubiegły weekend w Gminie Kotla królowała poezja śpiewana. Wszystko to za sprawą Stachuriady, której w tym roku odbyła się dziewiętnasta edycja. W ciągu dwóch dni (21 i 22 czerwca) nie zabrakło koncertów, spektakli oraz innych atrakcji. Odbyła się także ósma edycja Przeglądu Piosenki Poetyckiej pod nazwą “Wyśpiewaj Poezje”. Warto także wspomnieć, że w tym roku minęło 30 lat od organizacji pierwszej Stachuriady.

  Tegoroczna Stachuriada była już dziewiętnastą edycją. W tym roku minęło 30 lat od pierwszych Stachuriad. Mimo tych lat, co roku, kolejne spotkania przyciągają na grochowicką polanę coraz większe rzesze uczestników zarówno z terenu powiatu głogowskiego, regionu jak i z całej Polski. W tym roku święto poezji śpiewanej odbyło się 21 czerwca (piątek) i 22 czerwca (sobotę). Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się koncertem głogowskiego zespołu Nieobecni. Następnie na scenie pojawiło się trio Czyż – Franczak – Telwikas wykonujące literacko-muzyczny elektro act “Grając się”. Po godzinie 20.00 na scenie pojawili się po latach byli członkowie SDM, którzy obecnie tworzą zespół “U studni”. Jako ostatni na scenie pojawili się aktorzy: Diana Jonkisz, Michał Wnuk, Bartek Adamczak i Dominik Nabożny w spektaklu muzycznym Siekierezada wyreżyserowanym przez Zbigniewa Rybkę jednego z organizatorów pierwszych Stachuriad. Tradycją grochowickich spotkań jest śpiew i granie przy ognisku. W tym roku by wyróżnić osoby grające Stachurę zorganizowano nocne Stedogranie przy ognisku, do którego zgłosiło się czterech wykonawców. Oceniającymi byli członkowie zespołu U studni, którzy postanowili przyznać nagrodę ufundowaną przez Panią Ewę Drozd – Poseł na Sejm RP – Witkowi Kwiatkowskiemu.

  Drugi dzień Stachuriady rozpoczął się 8. Przeglądem Piosenki Poetyckiej “Wyśpiewać poezję”. Po raz kolejny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski przyznał nagrody dla laureatów przeglądu. Podobnie jak w ubiegłym roku w tegorocznym przeglądzie pula nagród Ministra wynosiła 10 tysięcy złotych. Jury w składzie: Jerzy Krużel, Katarzyna Swędrowska, Zbigniew Stefański, Przemysław Bielawa i Zbigniew Rybka ocenili 18 wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do przesłuchań konkursowych z pośród 25 zgłoszonych. Główną nagrodę wyśpiewał zespół Bieguni z Nowej Rudy, drugie miejsce Marcin Skrzypczak z Gdyni, zaś trzecie miejsce wyśpiewał zespół JAK z Przeworska. Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich przypadło Piotrowi Kędziora ze Starachowic, drugie natomiast otrzymał zespół Idiofon z Głogowa. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła Ewa Drozd, Poseł na Sejm RP i Łukasz Horbatowski, Wójt Gminy Kotla. Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów Przeglądu, a po nim na scenę wyszły pierwsze gwiazdy tegorocznej Stachuriady, czyli Robert Mazurkiewicz, następnie odbył się koncert grupy Bez Jacka, a zwieńczeniem imprezy był występ Elżbiety Adamiak z zespołem. Jednak Stachuriada to nie tylko prezentacje na scenie. Podczas tegorocznej Stachuriady po raz kolejny zaangażowali się wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa z Głogowa, przeprowadzając warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej pod nazwą “Bieg o Złotą Szychę”. Ponadto odbył się happening artystyczny prowadzony przez Tadeusza Cieślaka, którego efektem jest stworzony tryptyk. O godzinie 13.00 paradą motocykli rozpoczął się II Zlot Motocyklowy MotoStachuriada zorganizowany prze sekcję motocyklową GOKiS EasyRider. O godz. 15.00 rozpoczęła się Siekierezada, czyli II Turniej cięcia i rąbania drewna, nad którym patronat sprawowali Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska i Głogów. W turnieju udział wzięły trzy jednostki OSP z Gminy Kotla. W wyniku licznych konkurencji najlepszymi okazali się strażacy z Kotli, drugie miejsce zajęli strażacy z Chociemyśli, zaś trzecie miejsce strażacy z Grochowic. Symboliczne czeki o łącznej wartości 4 tysięcy złotych wręczyli Wiesław Daszkiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska, Adam Grzelczak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów i Łukasz Horbatowski, Wójt Gminy Kotla.

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.