Coraz bliżej przekształcenia szpitala?

0
629

W Głogowie od pewnego czasu mówi się o przekształceniu Zakładu Opieki Zdrowotnej w spółkę prawa handlowego. Takie rozwiązanie ma być zdaniem Zarządu Powiatu Głogowskiego receptą na wyjście z długów szpitala. Pojawiają się także wątpliwości związane z przekształceniem. Ostatecznie jednak proces przekształcenia cały czas trwa, a na ubiegłej sesji Rady Powiatu, która miała miejsce 12 czerwca radni zdecydowali o wniesieniu nieruchomości do spółki powstałej z przekształcenia Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głogowie. Jednak ciągle sprawa przekształcenia nie jest jeszcze przesądzona.

Od pewnego czasu mówi się o przekształceniu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głogowie w spółkę prawa handlowego. Takie rozwiązanie miałoby uchronić szpital od zadłużenia. Jednak mimo tego wokół pomysłu przekształcenia nadal pojawiają się wątpliwości niektórych radnych. Proces przekształcenia głogowskiego szpitala trwa i na ostatniej sesji Rady Powiatu, która miała miejsce 12 czerwca radni zdecydowali o wniesieniu nieruchomości szpitala do spółki. – Radni zgodzili się na wniesienie do tej powstającej spółki mienia, czyli budynków szpitala. Dzięki temu nowa spółka będzie posiadała od razu majątek. Radni wyrazili na to zgodę i był to ostatni etap, w którym radni powiatowi brali jeszcze udział. Od tego momentu wszystko jest już w rękach Zarządu Powiatu Głogowskiego. Jeżeli to wszystko będzie już przygotowane to decyzja należy do zarządu, czy poddajemy głogowski szpital, czy nie. Zakończenie procesu przekształcenia to nie jest już odległy termin. To jest kwestia najbliższych miesięcy. Jednak nikt nie chce wskazywać konkretnej daty, bo to też nie do końca zależy od nas. Wykorzystywane są informacje, które mają do nas przepłynąć, a też nie wszystkie decyzje są podejmowane przez nas. Dlatego lepiej nie podawać konkretnej daty, bo będzie okazja żeby później pytać, dlaczego było później. Nie będzie tu jednak żadnego zbędnego przeciągania sprawy, zwłaszcza, że nie jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który poddaje się przekształceniu. Ważne jest, więc żeby w miarę szybko zgłosić się po te środki, które mają nam zostać przyznane po przekształceniu. – mówi Bartłomiej Adamczak, rzecznik Starostwa Powiatowego w Głogowie.

Jednak okazuje się, że przekształcenie głogowskiego szpitala nie jest jeszcze w stu procentach pewne. – Zmiana systemu funkcjonowania szpitala nie jest celem, a środkiem do oddłużenia szpitala. Tak naprawdę szpital funkcjonuje prawidłowo. Działania, które przynoszą stratę nie są duże. Największym problemem szpitala jest ponoszenie kosztów obsługi tego długu, który na nim jest. Zdjęcie tego długu umożliwi normalną prace szpitala. W tej chwili największy problem naszego szpitala to brak płynności finansowej, która wynika właśnie z obsługi tego długu. Jednak cały czas zarząd zastanawia się, czy przekształcenie jest sensownym ruchem – dodaje Bartłomiej Adamczak.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.