Przegląd Piosenki Poetyckiej “Wyśpiewaj poezję” na Stachuriadzie

  0
  597

  Już w najbliższy weekend (od 21 do 22 czerwca) w Gminie Kotla odbędzie się wielkie święto poezji śpiewanej, czyli Stachuriada. W tym roku mija trzydzieści lat od zorganizowania pierwszej Stachuriady. Do tej pory odbyło się już 18 spotkań, które przyciągały tysiące miłośników twórczości Stachury i innych poetów. Na polanie w Grochowicach pojawiły się takie gwiazdy jak: Stare Dobre Małżeństwo, Wolną Grupę Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzy Filar, Anna Chodakowska, Czerwony Tulipan, Grupę Bez Jacka, Antonina Krzysztoń, Lubelska Federację Bardów, zespół Trzy Dni Później, czy zespół Raz Dwa Trzy. W tym roku miłośnicy poezji śpiewanej będą mogli usłyszeć między innymi: zespół U Studni, Grupę bez Jacka, czy Elżbietę Adamiak z zespołem. Jednak obok znanych artystów na polanie grochowickiej pojawią się także mniej doświadczeni artyści, którzy zaprezentują swoje umiejętności w czasie Przeglądu Piosenki Poetyckiej pod nazwą “Wyśpiewaj poezję”.

  Pierwsza Stachuriada odbyła się w latach 80 – tych XX wieku (30 lat temu) z inicjatywy spontanicznego działania młodych ludzi. Od tego czasu odbyło się 18 edycji tego niezwykłego festiwalu na polanie Grochowickiej. Celem Stachuriady jest prezentacja zespołów i wykonawców, którzy wpisują się swoją twórczością w szeroko pojęty nurt piosenki poetyckiej czy autorskiej, a działają na terenie naszego regionu. W tym roku grochowiecka polana będzie gościć miłośników poezji śpiewanej w najbliższy weekend (od 21 do 22 czerwca). Impreza rozpocznie się w piątek (21 czerwca) o godzinie 16.00 spotkaniem z Krzysztofem Wiśniewskim. W ciągu weekendu na scenie pojawią się takie zespoły jak U Studni, Grupa bez Jacka, czy Elżbieta Adamiak z zespołem. Jednak swoją szanse będą mieli także mniej doświadczeni artyści, którzy zaprezentują się w czasie Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Konkurs odbędzie się w najbliższą sobotę (22 czerwca) o godzinie 10.30. Do konkursu zakwalifikowało się osiemnastu wokalistów z różnych części polski. Na grochowickiej scenie wystąpią wokaliści między innymi z: Warszawy, Wrocławia, Kromolina, Gdyni, Starachowic, Opola, Głogowa, Nowej Rudy, Poznania, Sławy, czy Świdnicy.

  W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski przyznał nagrodę okolicznościową w kwocie 10 tysięcy złotych dla laureatów 8. Przeglądu Piosenki Poetyckiej “Wyśpiewać poezję”. Dodatkowo w czasie Stachuriady odbędzie się Stadogranie, która odbędzie się w najbliższy piątek (21 czerwca) na polanie leśnej w Grochowicach, w którym może wziąć udział każdy – dla najlepszego przewidziano nagrodę ufundowaną przez Poseł na Sejm RP, Ewę Drozd.

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.