Po prostu człowiek – wystawa grafiki prof. Ewy Lesser

0
744

“Galeria wejście” w głogowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej tętni życiem. Od kilku miesięcy studenci, pracownicy i wszystkie osoby zainteresowane podziwiać mogą wystawy artystów związanych z uczelnią i nie tylko. Niedawno zobaczyć można było fotografie dr hab. Izabeli Łapińskiej, pokazujące kobiecość w różnych formach. Teraz zapraszamy do zobaczenia grafiki profesor Ewy Lesser.

17 maja br. (piątek) odbył się w “Galerii wejście” wernisaż wystawy grafiki profesor Ewy Lesser. Galeria Wejście to bardzo charakterystyczny punkt głogowskiej uczelni, bowiem wkraczając w jej progi głównym wejściem, od razu można zobaczyć wystawiane obrazy, rzeźby czy zdjęcia. Słowo wstępne wygłosiła dr Tamara Sass, która jest pracownikiem PWSZ w Głogowie. – Dzisiaj mamy ogromną przyjemność gościć tutaj panią profesor Ewę Lesser. Drugi raz mam przyjemność gościć tutaj kogoś, kogo znam osobiście, bardzo lubię i bardzo cenię jeżeli chodzi o działalność artystyczną. Dziękuję bardzo za to, że pani profesor przyjęła nasze zaproszenie. Przestrzeń galerii jest przestrzenią uczelnianą, serdecznie dziękuję za zaangażowanie pani Mirosławie Krasickiej oraz Tadeuszowi Trocińskiemu, którzy wspierają każdą wystawę. – mówiła dr Tamara Sass. – Szanowni państwo, mam zaszczyt i przyjemność powitać państwa bardzo serdecznie w “Galerii wejście”. Stojąc tutaj miesiąc temu mówiłam państwu o historii galerii, którą współtworzyli i współtworzą zarówno pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, jak i studenci, ale również artyści spoza uczelni. Uważam galerię za otwartą i chciałabym życzyć państwu wielu przeżyć estetycznych. ­– mówiła dr Sławomira Lisewska, Dyrektor Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, która oficjalnie otworzyła galerię.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę gościć w tak sympatycznym, bardzo fajnym wnętrzu. Nie zdawałam sobie sprawy, że te wnętrze jest tak urokliwe, tak bardzo nadające się na galerię. Ktoś miał świetny pomysł, angażując to w ten sposób. Dziękuję wszystkim studentom, że mogłam ich poznać i uczestniczyć w ich zajęciach. Bardzo lubię młodych ludzi, lubię z nimi rozmawiać. Te trzy cykle moich prac wydają się być najbardziej charakterystyczne dla mnie, prezentują one po prostu człowieka, który jest dla mnie bardzo ważny. W pierwszym cyklu, który zatytułowałam “Obszary rewolucji” pod koniec lat 80. To jest moja własna rewolucja dotycząca grafiki generalnie. To są obszary, które sama w sobie szukam i rozpracowuję. Drugi cykl to “Powroty rewolucji”, ponieważ nawiązuje do tej samej formy, ale w zupełnie inny sposób były tworzone. Trzeci cykl powstał parę lat później, “Przesłanie rewolucji”, gdzie położyłam nacisk na przypadek, wynikający połączenia technik metalowych z tkaniną. To, co powstało – jest w jakiś sposób przypadkowe. Dziękuję Państwu bardzo. – mówiła profesor Ewa Lesser.

Młodzież chętnie zadawała pytania pani profesor, w trakcie wernisażu panowała przyjemna atmosfera. Wszyscy obecni goście zaproszeni zostali na symboliczną lampkę wina oraz słodki poczęstunek – tort. Nowością jest to, że w uczelnianym korytarzu powstała też kawiarenka, w której można było usiąść, napić się kawy lub herbaty i porozmawiać z autorką prac, która dostępna była tego dnia dla każdego.

Zachęcamy do odwiedzin “Galerii Wejście” w głogowskiej uczelni. Wystawa czynna będzie do 15 czerwca br.

Zapraszamy do zobaczenia galerii z wernisażu —> kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.