150 rocznica powstania styczniowego

0
632

W tym roku obchodzimy ważny jubileusz, 150 rocznicy powstania styczniowego. Jest to ważne wydarzenie dla Polaków, nasza historia przepełniona jest walką o własne ziemie i niepodległość. W Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie powstała wystawa związana właśnie z powstaniem styczniowym.

W sobotę, 18 maja br. odbył się wernisaż otwierający wystawę pt. “150 rocznica powstania styczniowego”. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Przez kilkanaście miesięcy walk szeregi powstańcze zasiliło 200 tysięcy osób. Walki miały charakter partyzancki, aby uniknąć starć toczono liczne potyczki. W tym czasie zginęło około 15 tysięcy rodaków, zaś drugie tyle zesłano na Syberię. Ponieśliśmy klęskę, która oznaczała zniesienie autonomii, rusyfikację i represje w stosunku do Kościoła katolickiego. Polakom odbierano też masowo majątki. Powstanie styczniowe determinowało do walki Legionistów Piłsudskiego, a później było pielęgnowane przez II Rzeczypospolitą. – Na tej wystawie będą mogli Państwo zobaczyć szczególne zabytki, chciałbym zwrócić uwagę na biżuterię patriotyczną. Ponad to będzie można zobaczyć ciekawą kolekcję szabli. Wystawę uzupełnia rekonstrukcja stroju żałobnego, a także mapa Królestwa Polskiego z 1867 roku. Zapraszam Państwa do odwiedzania wystawy.­ – mówił Karol Seider, autor scenariusza i kurator wystawy w głogowskim muzeum. – Wystawa ma charakter modułowy, utworzona została z myślą o głogowskich szkołach w sposób szczególny. Nie zawsze jest tak, że szkoła może dojechać do muzeum. Wystawa ważna, temat ważny, zapraszam więc Państwa do zwiedzania nie tylko tej jednej wystawy, ale także całego muzeum. – mówił Waldemar Hass, zastępca dyrektora muzeum.

Specjalna ekspozycja w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie prezentuje między innymi wyjątkowe zabytki z epoki, czyli broń palną (sztucery, pistolety kapiszonowe), broń białą (szable kawalerii i piechoty) oraz biżuterię patriotyczną. Eksponaty przedstawione na ekspozycji pochodzą ze zbiorów różnych muzeów, między innymi: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie oraz Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. Niektóre eksponaty są też prywatną kolekcją Pawła Komorowskiego.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która czynna jest aż do września bieżącego roku.

Muzeum czynne jest w godzinach: środa – niedziela, godz. 10:00 – 17:00 zaś w czwartek od 12:00 do 19:00. W soboty wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.