Radni miejscy poparli inicjatywę utworzenia korytarza transportowego

0
513

22 marca bieżącego roku w Głogowie odbyła się konferencja pod nazwą “Razem na rzecz rozbudowy korytarza transportowego w oparciu o drogę krajową numer 12”. Autorem tej koncepcji jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej. Według koncepcji ma powstać korytarz łączący Saksonię, Dolny Śląsk, Wielkopolskę oraz Ziemię Lubuską. 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu radni powiatowi poparli tą inicjatywę. Wczoraj (14 maja) zrobili to także radni miejscy.

W ostatnim czasie temat budowy drugiej przeprawy mostowej jest dość szeroko omawiany. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że ta inwestycja w Głogowie jest potrzebna, Potwierdzają to także wszyscy politycy, którzy przyjeżdżają do naszego miasta z wizyta. Wciąż jednak nie ma konkretnej daty, kiedy most powstanie. Dlatego samorządowcy i mieszkańcy Głogowa mają to coraz nowe pomysły na finansowanie tej inwestycji. 22 marca bieżącego roku w Głogowie odbyła się konferencja pod nazwą “Razem na rzecz rozbudowy korytarza transportowego w oparciu o drogę krajową numer 12”. Autorem tej koncepcji jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej. Głogowscy przedsiębiorczy chcą, aby powstał korytarz łączący Saksonię, Dolny Śląsk, Wielkopolskę oraz Ziemię Lubuską. Dla Głogowa to ważny projekt, bo to kolejna szansa na powalczenie o budowę drugiej przeprawy mostowej na Odrze oraz obwodnicy miasta Głogowa. 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu radni poparli tą inicjatywę. – Ten projekt jest bardzo dobrym projektem, a inicjatywa jest bardzo cenna. Jednak przy okazji chciałbym mieć prośbę do kolegów radnych, aby poprzez swoje struktury ugrupowań lobbowali ten temat, aby zarówno sejmik województwa dolnośląskiego, województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego również przyłączyli się do tej inicjatywy. Ja ze swojej strony również deklaruje, że będę lobbował to w strukturach Prawa i Sprawiedliwości w tych trzech województwach, aby również tam inicjatywa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej była znana– mówi Mirosław Strzęciwilk, radny powiatowy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Radni powiatowi w trakcie głosowania nad tą inicjatywą byli jednogłośni. Także jednogłośnie na poparcie inicjatywy zgodzili się radni miejscy. Inicjatywa ta została poddana pod głosowania podczas wczorajszej sesji (14 maja). Przed głosowaniem żaden z radnych miejskich nie chciał zabrać głosu.

Warto przypomnieć, że na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej, Prezydent Miasta Głogowa, Jan Zubowski nie pojawił się osobiście. – Ja nie neguje zaangażowania Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej, ale jeśli nie ma woli politycznej – a tej woli politycznej nie ma. W sejmie była zgłoszona poprawka do budżetu na zabezpieczenie kwoty trzech miliona złotych na wykonanie dokumentacji. I poprawka ta nie została przyjęta. W grudniu podpisaliśmy wniosek do Zarządu Województwa Dolnośląskiego, aby ujęto nasze zadanie w Strategii Dolnego Śląska. I wniosek nas nie został ujęty w strategii. A teraz przyjadą ci sami ludzie i będą mówili, że są “za”?. W koncepcji tej, co prawda nie chodzi tylko o naszą obwodnice i most, ale o cały korytarz od Saksonii, ale jeżeli brakuje 400 milionów złotych na budowę obwodnicy Głogowa i drugiej przeprawy mostowej, to znajdzie się kilka miliardów złotych na budowę korytarza? – mówił 18 marca Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.