Noc z muzealnymi ekspozycjami

0
728

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie serdecznie zaprasza wszystkich głogowian do uczestnictwa w kolejnej odsłonie imprezy pt. “Noc Muzeów”. Jest to akcja, kiedy różne instytucje kultury, w tym galerie sztuki i oczywiście muzea otwierają się na zwiedzających w godzinach nocnych. Impreza ta jest ogólnopolska i odbywa się także we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy blisko znajdującej się Legnicy. W Głogowie noc z muzealnymi ekspozycjami rozpocznie się 18 maja br. (piątek) o godz. 17:00.

“Noc Muzeów” jest to akcja udostępniania sal i wystaw muzealnych dla zwiedzających, która organizowana jest aż w 81 miastach w różnych częściach Polski. Na tej liście nie mogło zabraknąć naszego miasta i muzeum, które jest prężnie działającą instytucją kultury w Głogowie. Tegoroczna odsłona imprezy zatytułowana jest “Wikingowie i Słowianie”. Na zwiedzających czeka wiele ciekawych atrakcji, a organizatorzy zapewniają, że nikt nie będzie się nudził – ani młodsi, ani starsi. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla najmłodszych i najstarszych, m.in. pokazy walk wojów, rzemiosło artystyczne, prezentacja mody i biżuterii oraz wiele konkursów i zabaw. – informuje Ewelina Wyrwas z głogowskiego muzeum. Przy okazji udostępnione zostaną wszystkie wystawy muzealne. – Szczególnie polecamy wystawę dotyczącą 150 rocznicy powstania styczniowego oraz wystawę rzeźby satyrycznej zielonogórskiego artysty Artura Wochniaka. – dodaje Ewelina Wyrwas.

Dodatkowo, w czasie trwania Nocy Muzeów wyświetlony zostanie pokaz multimedialny pn. “Muzeum Utracone”, który prezentuje dzieła sztuki zrabowane z polskich zbiorów podczas II wojny światowej oraz obiekty, które zostały odzyskane w ostatnim czasie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR przy merytorycznym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o polskich stratach wojennych.

Zawsze dużym zainteresowaniem cieszy się wieża zamkowa i widoki, jakie rozpościerają się z niej, dlatego zwiedzać ją będzie można do godziny 22:00. Przedstawiamy dokładny plan obchodów “Nocy Muzeów 2013”:

Wystawy: godz. 17:00-24:00

Parter – “Fotografia dzikiej przyrody” oraz “150 rocznica powstania styczniowego”

Pierwsze Piętro – “Obrona Głogowa w 1109r.” oraz “Aliquantulum”

Drugie Piętro – “Jak to z garnkiem było”, “Blask złota i srebra czyli pieniądz w baroku” oraz “Rzeźba Artura Wochniaka”

Parter na wprost portierni – “Głogów Jagielloński”

Fosa i dziedziniec: godz. 17:00-22:00

FOSA: pokazy walk wojów pieszych przy użyciu broni białej (włócznie, miecze, topory, czekany), pojedyncze pojedynki wojów, musztra wojowników i prezentacja szyków wojennych, walka przy użyciu ognia, inscenizacja bitwy zwaśnionych rodów, obóz wojowników, miejsce fotograficzne.

DZIEDZINIEC: rzemiosło historyczne (mincerstwo, drogownictwo, kowalstwo), pokaz mody oraz prezentacja biżuterii Słowian i Wikingów, pismo runiczne (warsztaty do 21:00), konkursy i zabawy (między innymi: kręcioła, przeciąganie kija, suche buty, ścinanie mieczem jabłek – do godz. 21:00)

Wstęp na te wszystkie atrakcje oczywiście jest wolny. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w głogowskiej Nocy Muzeów. Jest to niesamowita okazja do zwiedzenia zamku, wieży zamkowej i spędzenia wieczoru, a nawet nocy ze sztuką.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.