Wręczono medale i awanse

0
723

W ubiegłą środę (8 maja) w Parku Słowiańskim w Głogowie przy Pomniki Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 68 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystość ta była okazją do spotkania się pod pomnikiem i upamiętnienia osób, które zginęły w czasie II wojny światowej oraz tych, którzy przeżyli i są żywą historią tamtych czasów. Tradycyjnie przedstawiciele władz samorządowych oraz głogowskich instytucji złożyli wiązanki i kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość patriotyczne z okazji zakończenia II wojny światowej była także okazją do wręczenia medali i awansów.

W ubiegłą środę (8 maja) w niemal całej Polsce upamiętniona została 68 rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczystości patriotyczne odbyły się także w Głogowie w Parku Słowiańskim przy Pomniki Koalicji Antyhitlerowskiej. Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe w Głogowie. – 68 lat temu w Europie zakończył się najbardziej krwawy i przerażający konflikt w historii cywilizacji. Zakończył się czas strachu o własny los i o los najbliższych. Druga wojna światowa pochłonęła dziesiątki milionów ofiar, wprowadziła na skraj przepaści but całych narodów i społeczeństw. Oprawcy za nic mieli prawa człowieka do wolności i godziwego życia. Jedynym prawem miała stać się wola zwycięzców nasączona nienawiścią do innych kultur, czy światopoglądów. Zbrodnie wtedy popełnione są tym straszniejsze, że były efektem planowanego działania, a metody uśmiercania, okaleczania i dręczenia doprowadzono do perfekcji. Aby pokonać potężną siłę hitlerowskich Niemiec, państwa sprzymierzone przeciw nim musiały toczyć mordercze boje przez długich sześć lat. Dla nas, Polaków, wojna trwała najdłużej od 1 września 1939 roku – nasz naród zbrojne sprzeciwiał się agresji i zbrodniczym ideologiom. Polska w trakcie drugiej wojny światowej straciło ponad sześć milionów obywateli. Jednak najpiękniejszą lekcją patriotyzmu jest postawa kombatantów. Będziemy dbać o to żeby pamiętać o waszym poświęceniu i determinacji w walce z okupantem. To wielki zaszczyt móc spotkać się z wami. Życzę wam zdrowia i spokoju – mówi Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego.

Tradycyjnie pod pomnikiem zostały złożone wieńce i kwiaty oraz został odczytany apel poległych. Wręczono także medale i awanse. Na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego pierwszy stopień oficerski otrzymali: Marcin Cimek, Maciej Gandecki, Albert Jurdziński, Grzegorz Mazik, Wojciech Pajdzik, Sylwiusz Syguła, Stanisław Ulman oraz Andrzej Korda. Rozdano także związkowe odznaki honorowe za zasługi dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Odznaczenia otrzymali: Tadeusz Cieślak, Edward Cyper oraz Radosław Podejma. Zaś Mieczysław Polakowski, Franciszek Marciniak oraz Wiktor Wolski otrzymali dyplomy uznania za czynioną działalność społeczną.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.