Lekcja historii w Mayday

0
695

W najbliższą niedzielę, 12 maja br. odbędzie się kolejna część imprez poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie projekcja filmu o Rotmistrzu Pileckim oraz koncert hip – hopowy. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Niedzielne spotkanie będzie ciekawą lekcją historii, jaką nie zawsze uczniowie mają okazję poznać. Nie oznacza to jednak, że zaproszenie kierujemy tylko do młodzieży. Tematyką Żołnierzy Wyklętych interesują się także starsi mieszkańcy i zapewne są ciekawi nowych faktów. Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday przygotowało dwie atrakcje. Pierwszą jest pokaz filmu pt. “Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Jest to opowieść o losach rotmistrza Witolda Pileckiego – człowieka niezłomnego, jednego z najdzielniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Rzeczpospolitej.

“Na sali sądowej, w pokojach przesłuchań gabinetach sędziego i prokuratora, w celi więziennej przy Rakowieckiej rozgrywa się tragedia rotmistrza oskarżonego o szpiegostwo na rzecz wrogiego mocarstwa i planowanie zamachów na wysokich urzędników państwowych. Skatowany przez oprawców UB, jest cieniem dumnego oficera, ale nie daje się złamać. Do końca, w pokazowym procesie, stara się osłaniać innych oskarżonych i pozostaje wierny temu, co uważał za najważniejsze: Bogu, Honorowi, Ojczyźnie.”

Rok produkcji: 2006, Reżyseria: Ryszard Bugajski, Muzyka: Paweł Szymański, Zdjęcia: Piotr Śliskowski, Scenariusz: Ryszard Bugajski, Obsada: Marek Probosz, Marek Kalita, Andrzej Niemirski, Jacek Rozenek, Andrzej Czernik, Gabriela Muskała, Jan Monczka, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat, Agnieszka Mandat, Krzysztof Bień, Anna Gornostaj, Magdalena Gnatowska, Witold Bieliński, Robert Mazurkiewicz, Tomasz Sobczak.

Po projekcji filmowej odbędzie się koncert hip-hopowy na którym zaprezentuje się Tadek Firma Solo z repertuarem “W Hołdzie Rotmistrzowi”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na ten niezwykle ciekawy pokaz filmowy. Seans rozpocznie się o godzinie 17:00, zaś koncert o godz. 19:00. Wstęp wolny. Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday, ul. Perseusza 11.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.