Prezydent dofinansuje szczepienia przeciwko HPV

0
598

W następny wtorek (14 maja) w Sali Rajców odbędzie się sesja Rady Miasta. Wśród punktów, które znajdują się w porządku obrad będzie między innymi punkt dotyczący dofinansowania szczepienia przeciwko HPV. Rada Miasta będzie musiała więc zdecydować, czy zgodzić się na realizację programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Miejskiej Głogów na lata 2013 – 2015.

Głównym celem programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2013 – 2015 jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych szczepionką przeciwko wirusowi HPV w populacji dziewcząt 14- letnich, czyli uczennic klasy drugich gimnazjum. Realizacja przewidziana jest na lata od 2013 do 2015. Zdecydowano, że Gmina Miejska Głogów dofinansuje 2/3 kosztów szczepień przeciwko HPV. – Moja propozycja jest taka, aby pokryć 2/3 kosztów szczepienia. Chcemy, aby 1/3 kosztów pokryli rodzice, żeby była to świadoma ich decyzja. Kładę mocno nacisk na to, aby w czasie działań informacyjnych były z jednej strony podawane zalety szczepienia, a z drugiej strony zastrzeżenia, jakie cześć świata medycznego ma do tego typu szczepień. Chce żeby rodzice podejmowali decyzje świadomie. Nie chcemy żeby była to akcja, że jest bezpłatne, nauczyciel bierze całą klasę i w czasie zajęć idą na szczepienia. Nie – to jest zdrowie dzieci i za ich zdrowie odpowiadają rodzice. W ubiegłym roku poprzez debaty z młodzieżą zapytałem dziewczęta ile z nich zostało zaszczepionych. Wtedy rękę podniosły dwie albo trzy osoby. Ja uważam, że gdyby to był problem tylko finansowy to przynajmniej połowa dziewcząt byłaby zaszczepiona. W naszym regionie są osoby dobrze sytuowane. Wobec tego, jeżeli ktoś zarabia kilka tysięcy złotych to nie jest to dla niego problem wydania 450 złotych. Jeżeli wiec mimo to nie szczepi dziecka to nie ma, co do tego przekonania albo nie ma wiedzy. Wobec tego my dajemy wiedzę, dajemy 2/3 pieniędzy i chcemy żeby rodzic zdecydował – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa.

W budżecie Gminy Miejskiej Głogów na ten cel zabezpieczono 50 tysięcy złotych. Jeżeli radni miejscy zgodzą się na realizację tego programu to we wrześniu bieżącego roku rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach gimnazjalnych. W październiku bieżącego roku chętnym, 14 – letnim dziewczynom zostanie podana pierwsza dawka szczepienia. Drugą dawkę czternastolatki dostaną w grudniu, a trzecią w kwietniu 2014 roku.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.