Niech się święci 1 maj

0
407

Dzisiaj (1 maja) obchodzimy Święto Pracy oraz rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Parku Słowiańskim pod Pomnikiem Żołnierzy Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości 1 majowe. Uroczystości przygotowali członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Głogowie.

Dziewięć lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dzisiejszy dzień (1 maja) jest także Świętem Pracy. Z tej okazji członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali uroczystości w Parku Słowiańskim pod Pomnikiem Żołnierzy Koalicji Antyhitlerowskiej. W Parku Słowiańskim zjawili się głównie członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale także mieszkańcy Głogowa, którzy zostali obdarowani balonami oraz chorągiewkami z symbolem Unii Europejskiej. Nie obyło się także bez przemówień. – Po raz kolejny spotykamy się tu w Parku Słowiańskim w dniu 1 Maja. 1 Maja od 124 lat jest międzynarodowym świętem ludzi pracy. Obchodzony był różnie: bojowo – z krwawymi ofiarami oraz radośnie – w pochodach i majówkach. Wreszcie, aby po prostu upamiętnić minione pokolenia zwykłych ludzi pracy, z którego dorobku dzisiaj wszyscy możemy korzystać. Gdzie są: Prezydent miasta Głogowa? Gdzie jest posłanka Ewa Drozd? Gdzie jest poseł Wojciech Zubowski? Wszyscy zostali przez organizatorów zaproszeni!mówi Zbigniew Sienkiewicz, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Głogowie.

Pierwszy maja – święto pracy. Dzień ten tradycyjnie jest przypisany nie tylko osobom rzetelnie wykonującym swoje zawody, ale i samej wartości pracy jako podstawy godnego i bezpiecznego życia nas wszystkich. Święto, które nabiera szczególnego znaczenia w czasach kryzysu, kiedy w specjalny sposób doceniamy wartość pracy jako dobra stabilizującego byt naszych rodzin. Jednak w Polsce od 2004 roku mamy do czynienia z dodatkowym powodem do uczczenia 1 maja jako dnia świątecznego. Jest to, bowiem dzień, w którym obchodzimy rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dziś z perspektywy dziewięciu lat możemy ocenić jak wiele zmieniło się w naszym kraju, w naszych miastach dzięki temu, że jesteśmy pełnoprawnym członkiem Zjednoczonej Europy. Dziś nasz kontynent jest dla nas otwarty możemy podróżować po krajach Wspólnoty bez wiz, paszportów, zaproszeń i kolejek na granicach. Możemy odwiedzać, poznawać a nawet mieszkać i pracować wszędzie tam, gdzie sami zechcemy. Można mówić całymi godzinami o zyskach w skali naszego państwa o dopłatach dla rolników, pieniądzach dla regionów i inwestycjach o strategicznym znaczeniu. Jednak warto przyjrzeć się jak Unia Europejska skutecznie pojawiła się tuż obok nas i naszych domów. Dla młodego człowieka, mieszkańca Ziemi Głogowskiej Unia Europejska to ta instytucja, która dofinansowała nowoczesny sprzęt w jego szkole, która kupiła mu pakiet interesujących książek – aby w ramach projektu edukacyjnego mógł poszerzać swoją wiedzę. Unia Europejska dba o to, aby jego droga do szkoły była równa i bez dziur aby autobusy, którymi jeździ były na tyle nowoczesne, aby nie szkodzić środowisku wokół niego. Unia finansuje też jego wyjazdy do jego rówieśników z innych krajów – aby miał szansę poznać ich kulturę, ich styl życia, aby zrozumiał i polubił tych ludzi. Ta sama Unia Europejska dofinansowuje prace remontowe i inwestycyjne w budynkach oświatowych i służby zdrowia. Za pieniądze z Unii Europejskiej zrealizowaliśmy nowoczesny blok operacyjny, a teraz budujemy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko my Polacy zyskujemy dzięki obecności naszego kraju w unijnych strukturach. Korzyści są obopólne. Kraje Wspólnoty dzięki naszemu zaangażowaniu w rozmaite projekty mają szansę na dokładne poznanie polskich rozwiązań technologicznych i naukowych. To Polska właśnie jest sztandarowym przykładem właściwej postawy wobec kryzysu gospodarczego. Polacy są przykładem pracowitości i uczciwości. Z naszych doświadczeń, z wiedzy polskich specjalistów czerpią pełnymi garściami europejskie społeczeństwa – często dużo zasobniejsze od naszego – mówi Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego.

Po przemówieniach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, mieszkańcy Głogowa mieli okazję posłuchać mini koncertu w wykonaniu Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.