Dziś Międzynarodowy Dzień Jazzu

0
399
Arch-2013-04-30-glogowskie-spotkania-jazzowe@Glogow-01

Dzisiaj (30 kwietnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jazzu. Jest to święto wszystkich fanów tej muzyki. Głogów szczególnie powinien znać te dźwięki, a to dzięki temu, iż co roku jesteśmy organizatorem Głogowskich Spotkań Jazzowych. Co prawda Międzynarodowy Dzień Jazzu został ustalony całkiem niedawno, ale warto wiedzieć, że taki dzień istnieje.

Jazz jest to gatunek muzyczny, który powstał na początku XX wieku w Nowym Orleanie. Trudno stwierdzić, że reprezentuje jakiś konkretny nurt muzyczny, ponieważ jest to połączenie muzyki europejskiej, bluesa oraz ragtime’u. Muzyka jazzowa jest bardzo charakterystyczna, gdyż cechuje ją dowolna interpretacja, aranżacja i duża tendencja muzyków do improwizacji. Skąd to się wzięło? Prawdopodobnie miało to związek z tym, iż twórcami tego dość popularnego w dzisiejszych czasach gatunku byli potomkowie niewolników, którzy nie znali nut. W Polsce historia jazzu zaczyna się w latach 20., kiedy to powstały pierwsze zespoły próbujące naśladować grę zagranicznych muzyków. W roku 1956 zainicjowany został pierwszy polski festiwal jazzowy – był to Międzynarodowy Festiwal Jazzu w Sopocie, a w 1958 roku – Jazz Sambore. Ciekawostką jest fakt, iż jazz w latach 20. oraz 30. inspirował kompozytorów europejskich (między innymi Maurice’a Ravela i Igora Strawińskiego).

Dlaczego akurat 30 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Jazzu? Połączone jest to z tym, iż w kwietniu miesiąc kwiecień w Stanach Zjednoczonych jest miesiącem… jazzu. Celem obchodów jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat sztuki jazzu, która daje ludziom radość oraz satysfakcję. Jest to także hołd dla tych wszystkich wykonawców, dzięki którym przeciętny słuchacz może odkrywać ciekawe dźwięki, których nigdy wcześniej nie słyszał.

W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu odbywają się w większych miastach, między innymi Łodzi oraz Warszawie. Można stwierdzić, że my w Głogowie mamy także takie nasze święto jazzu, tylko z nieco inną datą. Głogowskie Spotkania Jazzowe będą miały swoją 29. edycję – warto poczekać do października 2013r. i zobaczyć, co dla głogowian szykują organizatorzy, czyli Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Tymczasem skoro mamy Międzynarodowy Dzień Jazzu, to dzisiaj na pewno w głośnikach powinien rozbrzmieć ten właśnie gatunek muzyczny.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.