Osoby mieszkające same będą płacić mniej za śmieci

0
558

Członkowie Zgromadzenia Związku Gmin Zagłębia Miedziowego podczas posiedzenia w dniu 4 kwietnia podjęli uchwałę intencyjną, która mówi o tym, że opłata za śmieci będzie o połowę tańsza dla gospodarstw jednoosobowych. Przypominamy, że do Związku Gmin Zagłębia Miedziowego należą między innymi: Gmina Jerzmanowa, Gmina Pęcław i Gmina Grębocice.

Decyzja, która została podjęta 4 kwietnia przez członków Zgromadzenia Związku Gmin Zagłębia Miedziowego w efekcie przyniesie znaczne obniżenie tak zwanych opłat śmieciowych dla osób samotnie zamieszkujących. Członkowie Zgromadzenia przyjęli jeszcze jedną, istotną dla mieszkańców z terenu Związku uchwałę. Dotyczy ona wielkości pojemników na tzw. odpady zmieszane, które mogą stać przy domkach jednorodzinnych. Regulamin ZGZM dopuszczał jedynie kubły o pojemności 120 litrów. Po zmianie będzie można korzystać z pojemników o pojemności 110, 120 i 240 litrów. Obie decyzje – o opłacie i pojemnikach – mają charakter intencyjny. W ślad za nimi teraz rozpoczną się prace nad przygotowaniem stosownych zmian w uchwałach “śmieciowych” Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Procedury zakończy zatwierdzenie zmian przez wojewodę oraz opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Dopiero od tego czasu właściciele gospodarstw jednoosobowych z terenu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego będą mogli płacić za śmieci nie 29 zł, a 14,50 zł. Optymalnie byłoby, gdyby nowe przepisy weszły w życie jeszcze przed 1 lipca, czyli zanim ruszy cały system gospodarki odpadami.

Przypominamy, że z terenu Powiatu Głogowskiego do Związku Gmin Zagłębia Miedziowego należy Gmina Jerzmanowa oraz Gmina Pęcław. Oprócz nich do ZGZM należą także: Gmina Grębocice, Gmina Chocianów, Gmina Gaworzyce, Gmina Polkowice, Gmina Przemków oraz Gmina Radwanice.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.