W PWSZ recytowali Juliana Tuwima

0
551

Wczoraj (10 kwietnia) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie odbył się Konkurs Recytatorski Twórczość Juliana Tuwima pod hasłem “Trudna lekcja”. Konkurs ten w tym roku odbył się już po raz siódmy i wzięło w nim udział 36 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie konkursem było spore i w rywalizacji wzięli udział nie tylko uczniowie z Głogowa, a także ze Wschowy, Sławy, Polkowic, Grębocic, czy Radwanic.

Julian Tuwim to jeden z bardziej znanych polskich poetów. Znany jest między innymi jako autor wiersza “Lokomotywa”, czy poematu “Bal w Operze”. Rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji odbywa się wiele konkursów mających na celu przypomnienie twórczości Juliana Tuwima. W ostatnim czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie odbył się Powiatowy Konkurs Literacko – Plastyczny dla klas “0” oraz dla uczniów szkół podstawowych klas od I do III. Konkurs odbył się pod hasłem “Cudowny świat Juliana Tuwima”. Także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie przypomniała twórczość Juliana Tuwima. Konkurs Recytatorski Twórczość Juliana Tuwima pod hasłem “Trudna lekcja” odbył się wczoraj (10 kwietnia). W konkursie wzięło udział 36 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jednak nie byli to tylko uczniowie z Głogowa. Swoją reprezentację miała także Wschowa, Serby, Sława, Polkowice, Grębocice, Radwanice, Kotla oraz Nowa Sól. – Poziom konkursu był wysoki, uczestnicy prezentowali przeróżne utwory Juliana Tuwima. Nie zabrakło wierszy o lekkiej i przyjemnej tematyce, na przykład “Słoń Trąbalski” czy “Colloqium niedzielne na ulicy”. Były też wiersze dające dużo do myślenia, między innymi: “Żydzi”, “O chorym synku” lub “Pogrzeb Słowackiego” – mówi Magdalena Rosenberger, Przewodnicząca Koła Naukowego Instytutu Humanistycznego, która weszła w skład jury. Recytacje oceniali także: Sławomira Lisewska, Dyrektor Instytutu Humanistycznego, Urszula Zięba, Dyrektor Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie oraz Ryszard Kulesza, głogowski artysta, malarz.

Wśród uczniów szkół gimnazjalnych najlepszy okazał się Kazimierz Pałka z Gimnazjum Gminnego imienia Zagłębia Miedziowego w Kotli. Drugie miejsce zajął Bartosz Działo z Gimnazjum imienia Jana Nowaka – Jeziorańskiego w Grębocicach. Trzecie miejsce zaś przypadło dla Jakuba Młoczkowskiego z Gimnazjum numer 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie. W rywalizacji uczniów ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce przypadło Agnieszce Sowińskiej z Zespołu Szkół Zawodowych imienia Komisji Edukacji Narodowej w Głogowie. Drugie miejsce zdobył Marcin Piekielniak z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie, a trzecie miejsce przypadło Edycie Szymańskiej z Zespołu Szkół imienia Jana Wyżykowskiego w Głogowie. – O odpowiednią oprawę konkursu zadbali studenci zrzeszeni w Kole Naukowym. Dzięki ich zaangażowaniu było naprawdę ciekawie. Gościem specjalnym był 119-letni Julian Tuwim, w którego rolę wcielił się student Kulturoznawstwa. W przejrzysty sposób studenci zaprezentowali młodzieży garść istotnych informacji związanych z Julianem Tuwimem. Była też część artystyczna – goście usłyszeć mogli piosenki w wykonaniu dwóch studentek III roku Kulturoznawstwa PWSZ w Głogowie – dodaje Magdalena Rosenberger.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.