Uczcili Dzień Pamięci Ofiar Katynia

0
354

Dzisiaj (10 kwietnia) mija 3 rocznica katastrofy Smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Minęły także 73 lata od zbrodni katyńskiej. Te okoliczności były okazją do uczenia Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Przedstawiciele władz samorządowych, radni oraz przedstawiciele rodzin katyńskich złożyli dzisiaj (10 kwietnia) wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Katastrofy Smoleńskiej na skwerze Księdza Prałata Zbigniewa Kutzana.

Od kilku lat mieszkańcy Głogowa uczestniczą w Dniu Pamięci Ofiar Katynia, które obchodzone są 10 kwietnia. Nie inaczej było dzisiaj (10 kwietnia), gdyż pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Katastrofy Smoleńskiej pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, radni oraz przedstawiciele rodzin katyńskich. Nie zabrakło także młodzieży. – Dzisiaj słowo Katyń jest synonimem i wielkiej zbrodni i tragicznego heroizmu ofiar. Także druga cześć tablicy naszego pomnika, nazwiska i twarze, które wciąż tak dobrze pamiętamy, wzywa nas do pamięci – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa. – Nie jest łatwo stawać w tym miejscu i mówić o trudnej, naszej polskiej przeszłości. Często, kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi to oni mówią, że nasza historia jest taka smutna i trudna. Wtedy odpowiadam im, że to nie do końca jest tak. Nasza historia jest obficie oblana krwią, ale jest zwycięska. Ile jest narodów, które podnoszą się po rozbiorach? Ile jest narodów, które potrafiły przetrwać wojnę? Ile jest narodów, których przedstawiciele potrafili obalić jeden z najgorszych systemów, jaki istniał na świecie? Ile jest narodów, które wydały papieża? Nasza historia jest zwycięska i jest piękna. Właśnie dlatego, że o niej pamiętamy i gromadzimy się w takich miejscach. Jest takie pytanie na ile przeszłość może służyć przyszłości. Jesteśmy w Głogowie w miejscu, gdzie, co kilkadziesiąt metrów jest pomnik. To właśnie przeszłość sprawiła, że powstaliśmy my, jako rodzina katyńska. Spotykamy się, jesteśmy razem i myśli o tym, co robić dalej. Spotykamy się także z młodymi ludźmi i przekazujemy im naszą wiedzę o historii. W ten sposób możemy razem myśleć o historii – mówi Dariusz Przybylski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich.

W ramach uroczystości odsłonięto kolejne Dęby Pamięci. Tym razem posadzono cztery dodatkowe drzewa, które zostały poświęcone mieszkańcom Dolnego Śląska, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej. Dęby pamięci zostały zasadzone dla upamiętnienia majora Roberta Grzywny z Jeleniej Góry, Jerzego Szmajdzińskiego urodzonego we Wrocławiu, Aleksandry Natalii – Świat urodzonej w Obornikach Śląskich oraz Władysława Stasiaka urodzonego we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.