Sukiennice już we wrześniu

0
466

Od kilku miesięcy trwają prace zabezpieczające średniowieczne ruiny sukiennic, które znajdują się z tyłu Ratusza. Koncepcji na wykonanie tego zadania było wiele. Ostatecznie jednak zdecydowano, że powstanie pawilon, który zabezpieczy odkrycie i pozwoli mieszkańcom Głogowa swobodnie oglądać znalezisko. Wszystko wskazuje na to, że pawilon będzie gotowy już we wrześniu tego roku. Koszt tej inwestycji to prawie trzy miliony złotych.

W 2010 roku na placu z tyłu Ratusza odkryto relikty sukiennic i od tego czasu nie są one dostępne dla zwiedzających. Jednak taki stan rzeczy niedługo ulegnie zmianie i mieszkańcy Głogowa będą mogli swobodnie zwiedzać odkrycie ze średniowiecza. Już we wrześniu w tym miejscu stanie szklany pawilon. – W tej chwili trwają prace ziemne. Prace przy zabezpieczaniu tego, co pozostało. Teraz trwa zabijanie pali, które mają dwojaką funkcje – będą zabezpieczały przed osunięciem oraz będą konstrukcją wsporcza. Te prace powinny zakończyć się do końca kwietnia, a następnie rozpoczną się prace związane ze szklaną konstrukcją – mówi Leszek Rybak, wiceprezydent Miasta Głogowa. Inwestycja będzie kosztować Gminę Miejska Głogów prawie trzy miliony złotych. – Nasze odkrycie wzbudziło duże zainteresowanie archeologów. Przypominam, że odkrycie zostało dokonane w 2010 roku. Wtedy trzeba było podjąć decyzje, co z tym zrobić. Ja kilkakrotnie powtarzałem, że Stare Miasto jest w pewnym sensie imitacją, bo mamy bardzo mało zachowanych zabytków. Wobec tego każdy zabytek powinien być zachowany i udostępniany. Mieliśmy przedstawionych kilka koncepcji. Wybraliśmy pawilon ekspozycyjny. Na górze konstrukcji znajdą się sceny, w jaki sposób funkcjonowali rzemieślnicy w piętnastym wieku. Te elementy będą podświetlone i mam nadzieje, że będą przyciągać uwagę – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa. – Do końca maja powstanie konstrukcja pawilonu. Później rozpoczną się prace zabezpieczające wnętrze, czyli same sukiennice. Pawilon będzie miał około 4 i pół metra. Wewnątrz będzie wykonany pomost, który również będzie dostosowany do osób niepełnosprawnych. Sukiennice, więc będzie można oglądać z góry. Jednak będzie także wykonane takie zejście technice, gdzie w wyjątkowych sytuacjach będzie można zejść i niemal dotknąć historii. W przyszłości znajdzie się tam także makieta oraz stragany, które przybliżą ówczesny wygląd tego miejsca – tłumaczy Leszek Rybak.

Mieszkańcy Głogowa będą mogli zwiedzać sukiennice po zakupieniu biletu tak jak w przypadku wieży Ratuszowej. Sprzedaż biletów będzie prowadzić Punkt Informacji Turystycznej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.