Głogowscy nauczyciele boją się utworzenia nowego Gimnazjum

0
473

W Głogowie funkcjonuje pięć publicznych szkół gimnazjalnych. Jednak możliwe jest, że powstanie szósta tego typu placówka. Na pomysł utworzenia nowego gimnazjum wpadł Zarząd Powiatu Głogowskiego. Gimnazjum prowadzone przez Powiat Głogowski miałoby być dwujęzyczne i funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym i razem z nim utworzyć Zespół Szkół Ogólnokształcących. Nowa placówka miałaby wspólną administracje, dyrekcje i radę pedagogiczną. Takiego stanu rzeczy obawiają się głogowscy nauczyciele.

W ostatnim czasie trudno o dobrą i stałą prace. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Głogowie, ale w niemal całej Polsce. O swoją prace martwią się także nauczyciele, ponieważ ze względu na niż demograficzny mają mniej uczniów, a co za tym idzie mniej pracy. Jeszcze gorszej sytuacji spodziewają się nauczyciele pracujący w głogowskich gimnazjach, którzy twierdzą, że przez pomysł Zarządu Powiatu Głogowskiego będą mieli mniej pracy. Przypominamy, że Zarząd Powiatu Głogowskiego planuje utworzyć Gimnazjum Dwujęzyczne. Szkoła ma znajdować się w I Liceum Ogólnokształcącym i mieć wspólną administracje, dyrekcje i radę pedagogiczną. Stanowisko głogowskich nauczycieli przedstawił Przemysław Bożek, radny miejski oraz nauczyciel. – Mam dziwne wrażenie jakby ktoś zapomniał o tym, że dużą częścią Powiatu Głogowskiego jest miasto Głogów. Nie można walczyć z niżem demograficznym w ten sposób, że otwiera się gimnazjum przy Liceum Ogólnokształcącym i zapominać o nauczycielach pracujących w głogowskich gimnazjach. Oni są zaniepokojeni tym, że nagle może zabraknąć pracy dla nich. Myślę, że dobry Starosta powinien zadbać także o nauczycieli uczących w szkołach miejskich. Nie przypominam sobie żeby ktoś rozmawiał z dyrektorami szkół gimnazjalnych, co oni o tym sądzą, a sądzą tyle, że są zaniepokojeni. To swoje zaniepokojenie wyrazili w apelu, który wystosowali do Zarządu Powiatu Głogowskiego. Pod tym apelem podpisali się wszyscy dyrektorzy uczący w głogowskich gimnazjach oraz nauczyciele. Utworzenie Gimnazjum Dwujęzyczne może spowodować, że części tych nauczyli nie będzie miało pracy albo nie będzie jej miało w wymiarze pełnego etatu i to jest poważny temat – mówi Przemysław Bożek, radny miejski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Podobne obawy zostały przedstawione w czasie debaty, która odbyła się w ubiegła środę (20 lutego) w Urzędzie Miejskim. Wtedy na zaproszenie Prezydenta Jana Zubowskiego w debacie wzięły udział także przedstawicielki NSZZ “Solidarność” oraz związków zawodowych.

Przypominamy, że dzisiaj (27 lutego) radni powiatowi będą głosować nad uchwałą dotyczącą utworzenia Gimnazjum Dwujęzycznego w Powiecie Głogowskim.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.