“Błotni ludzie” w Głogowie znaleźli ciekawe znaleziska

0
393

Wiele osób słyszało już zapewne o programie pod nazwą “Błotni ludzie”, który można było oglądać na kanale HISTORY CHANNEL. Jeden z odcinków był wyjątkowy dla mieszkańców Głogowa, bo Johnny Vaughan i Steve Brooker przybyli do Polski, a dokładnie do naszego miasta. Tam Anglicy przy pomocy polskiego poszukiwacza Adriana Kostromskiego odkrywali tajemnice głogowskiej ziemi. O tym programie przypominamy nie bez powodu, bo program ten jest jednym z nominowanych w nowym plebiscycie “Wehikułu Czasu”. Na najlepszą inicjatywę historyczną 2012 roku można głosować tylko do juta (28 lutego). Głosować należy za pomocą poczty mailowej.

Błotni ludzie, czyli Johnny Vaughan i Steve Brooker przyjechali do Głogowa na zaproszenie polskiego poszukiwacza Adriana Kostromskiego. Adrian Kostromski urodził się w Głogowie, ale dzisiaj mieszka w Wielkiej Brytanii. Jednak nie zapomniał o swoich korzeniach i dzięki jego staraniom o naszym mieście usłyszeli także mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy mieli okazje obejrzeć specjalny odcinek programu pod nazwą “Błotni ludzie”. Program ten przyczynił się także do promocji Głogowa. – Każde tego typu przedsięwzięcie jest na wagę złota, a Głogów zasługuje na jego zdecydowanie większą promocję. Dlatego, film angielskich dziennikarzy z typowym dla nich humorem, jest, jaki jest, może nie ma wartości naukowej, pewne rzeczy historyczne również wypadałoby naprostować, to jednak jest to promocja i popularyzacja miasta w Europie! I chociaż sam ten fakt powinien cieszyć, nawet, jeśli co któryś z brytyjskich telewidzów połknie tzw. bakcyla to zapewne sam już dotrze do bardziej miarodajnych informacji o Głogowie, a może też i zdecyduje się na turystyczny przyjazd do naszego miasta – mówi Dariusz Czaja, historyk. W czasie 47 minutowego programu, przez 30 minut mamy okazję obserwować czas, jaki Johnny Vaughan i Steve Brooker spędzili w Głogowie i za pomocą wykrywacza metalu szukali ciekawych znalezisk pamiętających czasu II wojny światowej. I oczywiście nie mieli większych problemów ze znalezieniem czegokolwiek, bo nasza ziemia wciąż kryje w sobie wiele takich tajemnic. – Niestety, choć od zakończenia działań II wojny światowej minęło już tyle lat, do dziś ziemia głogowska kryje wiele niebezpiecznych niespodzianek. Stad głogowskie patrole saperskie mają ręce pełne roboty, co często widoczne jest, gdy po drogach miejskich jeżdżą wojskowe konwoje z niewybuchami – dodaje Dariusz Czaja.

Program “Błotni ludzie”, który był nagrywany w Głogowie można oglądać w Internecie ( http://www.youtube.com/watch?v=C9jd6FIuSZ0). Program ten bierze także udział w plebiscycie “Wehikułu Czasu” na najciekawszą inicjatywę historyczną. Wydarzenia i osoby nominowane do “Złotego Biletu” wybrała trzynastoosobowa kapituła. I tak mieszkańcy Głogowa mogą wybierać wśród sześciu propozycji: 1. Zima w Twierdzy + Lato w Twierdzy, 2. Napoleon w Głogowie, 8 maja 2012 roku, 3. Wystawa “Głogów Jagielloński” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, 4. Antoni Bok, za nową koncepcję zagospodarowania budynku Teatru Miejskiego, 5. Ireneusz Dominiak, za pasję przewodnicką, 6. Adam Kostromski, pochodzący z Głogowa londyńczyk, pasjonat historii, za inspirację programu “Błotni ludzie” w HISTORY CHANNEL emitowanego 27 marca 2012 roku. Głosować można tylko raz poprzez pocztę mailową pisząc na adres: wehikulczasuglogow@interia.pl. W treści maila należy napisać: “głosuje na numer ..” – wpisując numer wybranej inicjatywy. Głosy można przesyłać do jutra (28 lutego).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.