Ciekawa wystawa fotograficzna w Polkowicach

0
617

Od jutra (21 lutego) w Galerii “Rynek 26” w Polkowicach będzie można oglądać ciekawą wystawę fotograficzną. Na fotografiach będzie można zobaczyć znaną aktorkę Irenę Kwiatkowską. Wystawa została przygotowana przez Teatr Syrena z okazji setnej rocznicy urodzin aktorki. Zdjęcia będzie można oglądać do 5 kwietnia.

Od jutra (21 lutego) do 5 kwietnia w Galerii “Rynek 26” w Polkowicach będzie można oglądać wystawę fotografii Ireny Kwiatkowskiej. Wystawa została przygotowana przez Teatr Syrena z okazji setnej rocznicy urodzin aktorki (Irena Kwiatkowska urodziła się w 1912 roku). Na ekspozycję składają się zdjęcia ze spektakli w Teatrze Syrena, z którym Irena Kwiatkowska związana była w latach 1952-1972 i powróciła na jego deski w 1992 roku. Będzie można także zobaczyć fotografie ukazujące pozakulisowe życie aktorki. Zdjęcia te obrazują wszechstronność jej talentu. Aktorka równie świetnie, co w rolach komediowych, kabaretowych i charakterystycznych, czuła się w repertuarze dramatycznym. Na wystawę składa się 37 czarno – białych fotografii, podzielonych na cztery sekcje: na scenie, Irena Kwiatkowska i mężczyźni, portret oraz benefis.

Irena Kwiatkowska to wybitna aktorka. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w 1935 r. i w tym samym roku zadebiutowała na scenie. Przed wybuchem wojny występowała na scenach Warszawy, Poznania i Katowic. W 1946 r. rozpoczęła w Krakowie występy w kabarecie “Siedem kotów”, gdzie teksty dla aktorki pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. To właśnie tutaj Kwiatkowska po raz pierwszy wystąpiła jako Hermenegilda Kociubińska, zaśpiewała Sierotkę, powiedziała monolog Żona Wacia. Od 1948 roku grała w teatrach warszawskich: Klasycznym, Współczesnym, Komedii, Ludowym (późniejsza nazwa: Nowy). Od 1952 do 1972 roku (z przerwą w latach 1958-1960) występowała w Teatrze Syrena, do którego powróciła w 1992 r. Była gwiazdą kabaretów: Szpak (1954-1961), Dudek (1965-1975) i telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, pióra Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Wielką popularność przyniosły jej role w serialach Jerzego Gruzy: “Wojna domowa” i “Czterdziestolatek”, gdzie stworzyła postać Kobiety pracującej. Do historii polskiego kina przeszła scena z jej udziałem z filmu “Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”, gdzie Kwiatkowska wykonuje piosenkę “Roztańczone nogi”. Od 1946 roku współpracowała z Polskim Radiem. Występowała, m.in: w Teatrzyku Eterek Jeremiego Przybory, grała postać Ciotki w skeczach pióra Marii Czubaszek. Zagrała również wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 3 marca 2011 w Domu Aktora w Skolimowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.