Kulturalny tort podzielony

0
600

Co roku w pierwszych miesiącach roku dochodzi do rozstrzygnięcia konkursu ofert kulturalnych. Na posiedzeniu komisja konkursowa decyduje, komu i na co przeznaczyć pieniądze z kulturalnego tortu. To właśnie od tych decyzji zależy, w jakich imprezach i wydarzeniach kulturalnych będą mieli okazje uczestniczyć mieszkańcy Głogowa. W tym roku do podziału 250 tysięcy złotych.

Kultura to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu człowieka, bo przecież poza zaspakajaniem tak oczywistych potrzeb jak jedzenia i sen potrzebujemy także nieco rozrywki. W pierwszych miesiącach roku zawsze organizowany jest konkurs ofert kulturalnych. Gmina Miejska Głogów przeznacza 250 tysięcy złotych na dofinansowania różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych. Tort kulturalny podzielony jest na pięć części: dofinansowanie festiwali, koncertów, przeglądów, warsztatów i wystaw o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym (80 tysięcy złotych), dofinansowanie wydawnictw o charakterze kulturalnym i historycznym związanych z miastem Głogowem (45 tysięcy złotych), dofinansowanie działań kulturalnych pod nazwą “Ferie z kulturą” (15 tysięcy złotych), wspieranie regionalizmu – wiedzy o mieście i regionie (15 tysięcy złotych) oraz wspieranie działań kulturalnych pod nazwą “Kultura dla Seniora” (20 tysięcy złotych). Przygotowano także rezerwę w kwocie 75 tysięcy złotych.

W ramach pierwszego zadania, czyli festiwale, koncerty, przeglądy i warsztaty w 2013 roku odbędą się takie imprezy jak: pastorałka – Leona Schillera organizowana przez Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, Noc w Muzeum oraz Semnum 2013 organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa, XIX Głogowskie Konferencje Literackie oraz wydanie zbioru wierszy i tekstów piosenek Katarzyny Swędrowskiej organizowane przez Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, konkurs Tańca Towarzyskiego organizowany przez Polski Związek Emerytów i Rencistów, Kijowska Orkiestra Kameralna organizowana przez Fundacje Pro Musica. W 2013 roku zostanie zorganizowana także wystawa historyczna “Twierdza Głogów”, VII Jesienny Przegląd Zespołów Śpiewaczych dla Seniorów, X Regionalny Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych, wybór Miss Seniora, Warsztaty Decupage dla Dzieci i Młodzieży z Osiedla Nosocice, Festiwal Druga Strona Ulicy, Gaudium w różnych odsłonach, Festiwal Akademia Ulicy, Plener Malarski – Głogów wczoraj i dziś oraz Konkurs artystyczny “Glogoff Streetz Masters”. Wydane zostaną także wydawnictwa o charakterze kulturalnym i historycznym między innymi: polskie tłumaczenie historii głogowskiego Żydów autorstwa Franza D. Lukasa, opracowanie popularnonaukowe “Kartki z historii zimie głogowskiej”, czy herb Głogowa.

W komisji konkursowej ofert kulturalnych znaleźli się: Mirosław Strzęciwilk (przewodniczący komisji), Barbara Mareńczak – Piechocka, Antoni Krechowiec, Paweł Waga oraz Kamil Binkowski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.