Trzej Królowie po raz pierwszy w Głogowie

0
735

Wczoraj (6 stycznia) obchodzone było chrześcijańskie święto Trzech Króli. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce, ale także na świecie, przeszły Orszaki Trzech Króli. W tym roku odbyła się rekordowa edycja Orszaków Trzech Króli, bo pojawiły się one aż 97 miastach na całym świecie. Wśród nich znalazł się także Głogów, gdzie tego rodzaju wydarzenie odbyło się po raz pierwszy.

Wczoraj (6 stycznia) obchodziliśmy święto Objawienia Pańskiego, czyli tak zwane święto Trzech Króli. Święto to ma uczcić objawienia się człowiekowi Boga. Jego symbolem jest historia o Trzech Królach – Kacprze, Melchiorze i Baltazarze, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Na wzór tego wydarzenia od 2009 roku organizowane są Orszaki Trzech Króli. Początkowo wydarzenie to odbywało się tylko w Warszawie. Jednak w 2011 roku, kiedy święto Trzech Króli stało się dniem wolnym od pracy orszaki zostały zorganizowane także w innych miastach Polski. Wtedy to Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Szczecina i Krakowa. W 2012 roku orszak cieszył się jeszcze większą popularnością, bo odbył się w 24 miastach. Jednak największe zainteresowanie orszakiem było w tym roku, bo wczoraj (6 stycznia) Trzej Królowie pojawili się aż w 97 miastach w Polsce i za granicą. W tym roku do tych wyjątkowych jasełek dołączył także Głogów. Orszak Trzech Króli przygotowały głogowskie parafie. Punktualnie o godzinie 14.30 z trzech największych głogowskich parafii wyruszyły orszaki. Każdą parafie reprezentował inny król i inny kolor. I tak parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego prowadził Baltazar z kolorem czerwonym, parafia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski reprezentował król Melchior z orszakiem w kolorze niebieskim, zaś na czele parafii świętego Klemensa szedł Kacper z kolorem zielonym. Wszystkie trzy orszaki szły w kierunku rynku Starego Miasta gdzie na królów czekała święta rodzina. Tam odegrano także scenkę oddania hołdu i przekazania darów nowonarodzonemu Jezusowi. Później mieszkańcy Głogowa mieli okazje wspólnie pośpiewać kolędy oraz skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez pozostałe głogowskie parafię, czyli świętego Mikołaja i Kolegiatę.

Mimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy Głogowa nie zawiedli i w sumie w Orszaku Trzech Króli wzięło udział około tysiąc osób.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.