Radni Powiatowi przyjęli budżet na 2013 rok

0
427

23-12-2012-sesja-rady-powiatuPrzełom roku to czas podsumowań oraz planów na nowy rok. Wczoraj (21 grudnia) w czasie sesji Rady Powiatu Głogowskiego został przyjęty budżet na nowy 2013 rok. Według planów w przyszłym roku Powiat Głogowski będzie miał dochody w wysokości ponad 101 milionów złotych. Zaplanowano także wydatki, które w sumie mają wynieść ponad 103 milionów złotych. Radni Powiatu Głogowskiego większość głosów przyjęli tak skonstruowany budżet. Jednak nie wszyscy radni przyjęli go z entuzjazmem.

Wydatki na poziomie ponad 103 milionów złotych i dochody na poziomie 101 milionów złotych. Tak kształtuje się przyszłoroczny budżet Powiatu Głogowskiego. – Powstaje deficyt w wysokości ponad dwóch milionów. Jednak Powiat Głogowski dysponuje wolnymi środkami z lat ubiegłych. Jesteśmy, więc w stanie pokryć ten deficyt z wolnych środków – mówi Krystian Czarnota, skarbik w Starostwie Powiatowym w Głogowie. W budżecie na przyszły rok zaplanowano także inwestycje w Powiecie Głogowskim. Najważniejsze z nich to: termomodernizacja Zespołu Szkół imienia Jana Wyżykowskiego w Głogowie oraz Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczych w Głogowie, remont i modernizacja budynku przy ulicy Sikorskiego I, termomodernizacja Komendy Powiatowej Policji w Głogowie oraz modernizacja Centrum Kształcenia Zawodowego. Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez Komisje Budżetowo – Gospodarczą oraz Regionalną Izbę Obrachunkową –Wszystkie wnioski, które zaproponowały komisje znalazły się w budżecie na 2013 rok. Opracowany projekt budżetu jest bardzo ambitny, a jego prawidłowa realizacja będzie zależała od wszystkich jednostek organizacyjnych i wsparcia rady – mówi Czesława Kozłowska, przewodnicząca Komisji Budżetowo – Gospodarczej. Pozytywną opinię na temat przygotowanego budżetu wyrazili także koalicjanci – radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej. – Projekt budżetu na 2013 rok został sporządzony w sposób zgrabny, rzetelny, zgodny z założeniami i racjonalny do potrzeb i możliwości naszego powiatu. Środki zostały zaplanowane w sposób celowy i rzeczowy. Szczególnie należy podkreślić, że w przyszłorocznym budżecie na dużym poziomie plasują się wydatki inwestycyjne. Jest to ponad dziewięć milionów. W większości te kwoty przeznaczone są na działania termomodernizacyjne – mówi Radosław Kosmalski, radny powiatowy z ramienia Platformy Obywatelskiej. – Budżet zrobiony jest w sposób bezpieczny i gwarantuje wykonanie zadań – mówi Ryszard Rokaszewicz, radny powiatowy z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jednak nie wszyscy podzielali entuzjazm koalicji. Opozycja miała inne zdanie na temat budżetu. – Cały czas spotykamy się z ogólnymi sloganami o ciężkiej sytuacji Powiatu Głogowskiego. Wierzyliśmy, że jest to prawda. Jednak daliśmy się nabrać. Jaki jest budżet Powiatu Głogowskiego? Ambitny? Przebojowy? Absolutnie nie. Ten budżet jest taki jak Zarząd – na przetrwanie. Gdzie w budżecie znajdziemy konkretne inwestycje ułatwiające życie mieszkańców Powiatu Głogowskiego? Nie ma też regulacje płac pracowników jednostek powiatowych – mówi Mirosław Szczęciwilk, radny powiatowy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. – Pragnę zapewnić, że w budżecie na 2013 rok są zapewnione środki na regulacje płac wszystkich pracowników jednostek powiatowych – zapewnia Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego.

Jednak wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że projekt budżetu został bardzo dobrze przygotowany merytorycznie i fachowo przez wydział finansowo – budżetowy. Ostatecznie budżet został przyjęty większością głosów. Dwunastu radnych było za, a siedmiu przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.