Wspólnie o lepszy Głogów

0
417

Posłanka Ewa Drozd, Poseł Wojciech Zubowski, Starosta Powiatu Głogowskiego, Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa, Jan Zubowski oraz wójtowie ościennych gmin usiedli przy jednym stole, aby razem podpisać się pod wnioskiem do strategii rozwoju Dolnego Śląska. We wniosku tym znalazła się między innymi budowa drugiej przeprawy mostowej w Głogowie, przebudowa wałów powodziowych oraz budowa obwodnicy Głogowa.

Powstaje strategia rozwoju Dolnego Śląska 2020. 29 listopada w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyły się konsultacje do tej strategii. Wtedy przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego mówił o tym jak ważny jest Głogów dla województwa dolnośląskiego. – Chciałem pokreślić, że Głogów jest jednym z ważniejszych miast na terenie Dolnego Śląska, a wraz z aglomeracją Legnicko – Głogowską tworzy lokomotywę rozwoju naszego województwa. W naszej strategii na okręg ten zwracamy szczególną uwagę. Wiemy, że ten region potrzebuje wytworzenia nowych kompetencji bazując na pewnym talencie, który ten subregion posiada. I nie boje się tu użyć słowa “talent”. Chodzi tu o uwarunkowania rozwoju. Sądzę, że dopóki tu jest miedź należy rozwinąć kompetencje z szeroki przetwórstwem – mówił Maciej Zatej, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Propozycje do strategii rozwoju Dolnego Śląska mogli formować mieszkańcy Powiatu Głogowskiego.  Swoje propozycje przedstawił także Prezydent Miasta Głogowa, Jan Zubowski, który do podpisania się pod tym wnioskiem namówił wójtów gmin z Powiatu Głogowskiego oraz głogowskich posłów. Dzisiaj (18 grudnia) wszyscy złożyli podpisy pod wnioskami do strategii. – Cieszę się, że możemy usiąść wspólnie przy jednym stole i skierować wnioski do Pana Marszałka. Chcemy, aby problemy regionu głogowskiego również tam zabrzmiały. Szczególnie mnie cieszy fakt, że mimo tego, że wielu sprawach mamy odmienne poglądy to dla dobra Głogowa jesteśmy w stanie podjąć wspólną inicjatywę. To, na czym nam szczególnie zależy to sprawa przeprawy mostowej, sprawa połączenia Głogowa z drogą szybkiego ruchu S3 oraz sprawa wznowienia komunikacji kolejowej Głogów – Leszno. Koledzy wójtowie zgłaszają także problem modernizacji wałów przeciwpowodziowych, które są w złym stanie i zagrażają gminą leżącym nad Odrą. Podnosimy także kwestię modernizacji dróg wojewódzkich przebiegających w regionie głogowskim – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa.  – Ja wielokrotnie deklarowałam, że sprawy dotyczące rozwiązań komunikacyjnych, a szczególnie drugiej przeprawy mostowej, są mi bliskie. Zajmuje się tą sprawą od 2006 roku i wielokrotnie z prezydentem wysyłaliśmy wspólne pisma. To jest dobra inicjatywa, ale ona jest kolejny raz powtarzana. Myślę, więc że to zostało już wyczerpane i należy podjąć inne kroki, które pozwolą nam osiągnąć cel – mówi Ewa Drozd, posłanka na Sejm RP.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.