Płuca pod kontrolą

0
743

Mieszkańcy gmin Chocianów, Gaworzyce, Grębocice, Jerzmanowa, Pęcław, Polkowice, Przemków i Radwanice będą mieli okazję wykonać badanie płuc. Badanie nic nie będzie kosztować, bo zostanie sfinansowane przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego. Program bezpłatnych badań płuc ma umożliwić wczesne wykrywanie nowotworów za pomocą tomografii komputerowej. Badanie będzie odbywać się Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym w Lubinie.

“Palenie zabija”, “Palenie tytoniu powoduje śmiertelnego raka płuc”, “Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu”, “Palenie tytoniu zamyka naczynia krwionośne i jest przyczyną zawałów serca i udarów mózgu” – takie hasła zamieszczone są na paczkach papierosów. Jednak mimo tego spora część Polaków wciąż pali. Według danych statystycznych około 10 milionów Polaków pali regularnie 15 do 20 sztuk papierosów dziennie. Prawie pięć milionów tych osób pali dłużej niż 20 lat. Ze statystyk wynika też, że co dziesięć sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Właśnie po to, żeby uniknąć najgorszego, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego sfinansował program badania płuc. Skorzystać z niego mogą mieszkańcy gmin Chocianów, Gaworzyce, Grębocice, Jerzmanowa, Pęcław Polkowice, Przemków i Radwanice.

Przebadać będą mogły się osoby, które ukończyły 50 lat i były lub są nadal palaczami tytoniu, palącymi co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej dwadzieścia lat. Osobom tym zostanie wykonana tomografia komputerowa. Badanie to jest obecnie jedyną skuteczną metodą wczesnego wykrywania zmian, które w przyszłości mogą wywołać raka płuc.

Tomografia jest wykonywana przez Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne “Medicus” w Lubinie przy ulicy Leśnej 8. Badanie jest bezpieczne, odbywa się bez podawania kontrastu i trwa około 15 minut. Wszelkich dodatkowych informacji na temat programu można zasięgnąć w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych pod numerem telefonu: 76 746 08 07 lub 600 430 188. Rejestracja telefoniczna na badanie odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 19.00 pod numerem telefonu: 76 728 24 00. Rejestracji można dokonać również drogą elektroniczną: [email protected]

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.