W Głogowie pamiętają o wprowadzeniu stanu wojennego

0
725

13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polski został wprowadzony stan wojenny. Od tego wydarzenia minęło już 31 lat jednak wciąż sprawa ta nie jest zapomniana, a w polskich miastach rocznice wprowadzenia stanu wojennego są upamiętniane. Także w Głogowie nie zapomniano o tej rocznicy. Już dzisiaj (12 grudnia) pod pomnikiem ofiar totalitaryzmu w Głogowie złożono kwiaty i zapalone znicz. Jutro (13 grudnia) reprezentanci Rady Powiatu i Zarządu Powiatu złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w głogowskim Zakładzie Karnym osób internowanych w czasie stanu wojennego.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku i był niezgodny z Konstytucją Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zniesiony został 31 grudnia 1982 roku, a oficjalnie zniesiono go 22 lipca 1983 roku. O godzinie 6.00 rano mieszkańców Polski o wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio i Telewizja Polska nadając przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. W ramach stanu wojennego wyłączono komunikacje telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji, ograniczono także przemieszczanie się wprowadzając godzinę milicyjną trwającą od godziny 22.00 do 6.00. Wstrzymano także wydawanie prasy oraz zamknięto granice. Szacuje się, że w czasie stanu wojennego głównie w wyniku postrzałów i pobić śmierć poniosło około 100 osób. I właśnie ofiary stanu wojennego ma upamiętniać jutrzejsza (13 grudnia) rocznica. Jutro (13 grudnia) reprezentanci Rady Powiatu i Zarządu Powiatu złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w głogowskim Zakładzie Karnym osób internowanych w czasie stanu wojennego.  – Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę dołączyć do delegacji powiatu i w ten sposób złożyć hołd ofiarom i osobom represjonowanym podczas Stanu Wojennego – serdecznie zapraszamy pod tablicę pamiątkową przy Zakładzie Karnym 13 grudnia  o godz. 15.30 – informuje Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Głogowie.

Jednak upamiętnienie ofiar stanu wojennego miało miejsce także dzisiaj (12 grudnia). Pod pomnikiem ofiar totalitaryzmu w Głogowie pojawili się między innymi: Prezydent Miasta Głogowa, Jan Zubowski, wiceprezydent, Leszek Rybak, przedstawiciele głogowskiej “Solidarności” oraz kibice Chrobrego Głogów. – W różnej formie i w różnych składach staramy się znaleźć się 13 grudnia, aby oddać hołd pamięci tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polsce. Walczyli o to abyśmy mogli czuć się Polakami i o to żebyśmy mogli się swobodnie wypowiadać oraz sami dokonywać wyborów tych, którzy będą nami rządzić. Wielu z tych, którzy starali się wtedy odzyskać wolną i demokratyczną Polskę zostali zmuszeni do emigracji. Chyle czoła przed tymi, którzy nie bacząc na utratę swojego życia lub zdrowia, nie wahali się i pokazali, że Polska jest dla nich rzeczą najważniejszą – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.