Jaka będzie strategia województwa dolnośląskiego?

0
681

Wczoraj (29 listopada) w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020. W czasie konsultacji mieszkańcy oraz członkowie głogowskich instytucji mogli podać swoje propozycje, które powinny znaleźć się w strategii. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zapewniają, że Głogów jest ważnym miastem na mapie województwa dolnośląskiego i na pewno nie zostanie pominięty przy realizacji inwestycji.

Stolicą województwa dolnośląskiego jest Wrocław. To największe miasto w regionie zapewne naszemu miastu próżno się z nim porównywać. Nie oznacza to jednak, że Głogów powinien być pomijany w planach władz województwa dolnośląskiego. I jak zapewniają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wcale tak nie jest. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że wczoraj (29 listopada) w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się spotkanie, w trakcie którego można było zgłaszać swoje uwagi do Strategii Województwa Dolnośląskiego 2020. – Chciałem pokreślić, że Głogów jest jednym z ważniejszych miast na terenie Dolnego Śląska, a wraz z aglomeracją Legnicko – Głogowską tworzy lokomotywę rozwoju naszego województwa. W naszej strategii na okręg ten zwracamy szczególną uwagę. Wiemy, że ten region potrzebuje wytworzenia nowych kompetencji bazując na pewnym talencie, który ten subregion posiada. I nie boje się tu użyć słowa “talent”. Chodzi tu o uwarunkowania rozwoju. Sądzę, że dopóki tu jest miedź należy rozwinąć kompetencje z szeroki przetwórstwem – mówi Maciej Zatej, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Mieszkańcom Głogowa najbardziej zależy jednak na rozwoju dróg, a głównie na drugiej przeprawie mostowej. Problem ten jest przecież od lat poruszany na różnych szczeblach. – Faktycznie przewidujemy tworzenie infrastruktury transportowej i poprawę mobilności. Zwracamy także uwagę na obwodnicę w Głogowie. Nie jest to jednak wpisane wprost. Strategia jest ogólna służy, więc tylko do wyznaczenia kierunków – dodaje Maciej Zatej. Konsultacje dotyczące strategii prowadzone będą do 18 grudnia. Po zamknięciu dyskusji zostanie stworzona lista wniosków, które zostaną zgłoszone. Następnie zostanie to opracowane, a pod koniec stycznia będzie gotowa ostateczna wersja strategii, która trafi pod obrady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Później będzie to baza do prowadzenia polityki rozwoju przez samorząd województwa dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.