W Głogowie reaktywują teatr?

0
622

Obok głogowskiego Ratusza na Starym Mieście znajduje się budynek Teatru Miejskiego imienia Andreasa Gryphiusa. Dziś miejsce to jest ruiną, kiedy jednak było inaczej. Dzisiaj (29 listopada) w Sali Rajców w głogowskim Ratuszu odbyła się konferencja pod nazwą “Możliwości zagospodarowania ruin budynku dawnego Teatru – ożywienie przestrzeni Rynku w Głogowie”. W trakcie konferencji zastanawiano się, co można zrobić żeby Teatr Miejski był ponownie dostępny dla mieszkańców.

“Odbudowa budynku teatru miejskiego na cel: utworzenie Ośrodka Działań Kreatywnych”, Kreowanie projektów odnowy miasta w oparciu o system Zintegrowanego Planowania Rozwoju Miast (ZIPROM), możliwości i bariery wdrożeniowe” oraz “Możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na realizacje zadań z zakresu ochrony, promowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego” to tylko nieliczne z tematów, które zostały poruszone w czasie dzisiejszej (29 listopada) konferencji zorganizowanej przez Urząd Miejski w Głogowie. Wcześniej mieszkańcy Głogowa mieli okazje zwiedzić ruiny teatru oraz rynku Starego Miasta. – Warto zaznaczyć, że nasze miasto miało lata swojej świetności i chwały oraz było traumatycznie doświadczane. Najbardziej tragiczny w skutkach był jednak rok 1945. To wtedy trwały walki o nasze miasto między wojskami sowieckimi, a siłami pruskich Niemiec. Polscy mieszkańcy, którzy przybyli na tą ziemię zastali miasto gruzów i zniszczeń. Obecnie po 67 latach odbudowa Głogowa wciąż jeszcze trwa. Jest to nie tylko wielkie zadanie, ale też wyzwanie. Dzisiaj w ramach konferencji będziemy się zmierzać z kolejnym wyzwaniem jakim jest ruina głogowskiego teatru – mówił Waldemar Hass, wicedyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

Nie wiadomo jednak, czy sama rozmowa na temat działania przyniesie jakieś przełożenie w czynach. – Konferencja ta ma rozstrzygnąć jakim celom ma służyć budynek dawnego Teatru Miejskiego. Przez wiele lat władze miasta Głogowa starały się, aby miasto to odzyskało dawną świetlność. Pada wiele słów krytycznych, że to tępo zmian jest na Starym Mieście jest zbyt wolne. Jednak zadania jakie stają przede mną i przed moimi poprzednikami to głównie zadania bytowe. Staraliśmy się, aby w pierwszym rzędzie stworzyć warunki mieszkaniowe i poprawić warunki życia w Głogowie. Nadchodzi jednak czas, aby zająć się sprawami, które nie są może dla przeciętnego mieszkańca Głogowa najważniejsze, ale decydują one o obliczu i charakterze miasta. Nadszedł czas, aby dokończyć odbudowę Starego Miasta, zająć się ruinami teatru, promenadą nadodrzańską oraz zakończeniem budowy dróg na Starym Mieście. Myślę, że będą to najważniejsze zadania jakie stają przede mną na lata 2014 – 2018. Jednak, aby przystąpić do zagospodarowanie ruin teatru trzeba mieć pomysł, co w tym miejscu ma się znajdować i jaki ma być cel tego budynku. Stąd też ta konferencja z ekspertami i znawcami. Chce wysłuchać opinii i wybrać te, które będą najlepsze dla miasta i dla jego mieszkańców – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.